Scroll Top

12 yaşındaki Romalı kız İngiliz aileye köle olarak satılmış!

Modern-Slavery-Act-what-it-means-for-food-firms

Ulusal Suç Ajansı tarafından yapılan açıklamada, uluslararası çetelerin ciddi paralar kazanabildiklerini fark etmeleriyle birlikte modern kölelik ve insan kaçakçılığının Birleşik Krallık’ta zannedilenden çok daha yaygın olduğu ifade edildi. Ulusal Suç Ajansı, ülke çapında her büyük ilçe ve şehirde etkili olan zorla çalıştırma, cinsel istismar ve kölelik gibi suçlara yönelik polis tarafından 300 operasyonun gerçekleştirildiğini açıkladı. Ajans çalışanı Will Kerr, “Suçun boyutu nedeniyle şok olduk. Giderek büyüyen bir problem. 2017 yılındayız. Bu hiçbir biçim veya şekil adı altında kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Daha önce yapılan tahminlerde, Birleşik Krallık’ta bu tip suçların mağduru olan kişilerin 13 binden fazla olduğu ileri sürülüyordu. Ancak Will Kerr, bu rakamın buz dağının yalnızca görünen kısmı olduğunu söyledi. Kerr, daha fazla araştırdıkça daha çok vaka bulduklarını belirterek İngiliz polisinin Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirdikleri operasyon sonucunda kimliği tespit edilen 130 mağdurla birlikte 111 kişinin tutuklandığını ifade etti. Çeteler için suçun giderek daha çekici hale geldiğini belirten Kerr, fahişelik yaptırılan her bir kadından günde ortalama 600 pound (780 dolar) kazanıldığını, Romanyalı bir çetenin seks ticaretinde kadınları satarak ayda 5 milyon Euro kazandığını söyledi. Kerr, küresel ölçekte organize suç çeteleri tarafından yaklaşık 46 milyon kurbanın kullanılarak yıllık yarım trilyon dolarlık ciro elde edildiğini belirtti.

Birleşik Krallık’ta kimliği tespit edilen kurbanların 109 farklı ülkeden olduğu, ancak en çok Doğu Avrupalı, Vietnam ve Nijerya uyruklu mağdurların olduğu ifade edildi. Kerr, İngiliz kurbanların ise en yüksek üçüncü grubu oluşturduğuna dikkat çekti. Kerr, 12 yaşında Romalı bir kızın İngiltere’de bir aileye çocuklarını okuldan almak ve evi temizlemek amacıyla köle olarak satıldığı hadisesini aktardı. 2015 yılında İngiliz parlamentosunda kölelik karşıtı bir yasa tasarısı onaylanarak insan kaçakçılarına müebbet hapis cezası getirilmişti.

Benzer gönderiler