İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin gizlice fotoğraflayanlar ağır cezada yargılanacak

mahkeme-fetö

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin fotoğraflarının izinsiz çekilmesi ve hedef gösterilmesiyle ilgili Cumhuriyet gazetesi sorumluları ve haber sahipleri hakkında hazırlanan iddianamenin detayları belli oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Fahrettin Altun’un avukatı tarafından sunulan şikâyet dilekçesine yer verildi. Dilekçede, Altun’un evinin fotoğrafının bulunduğu mıntıkayı da içine alacak şekilde geniş olarak çekildiği ve açık adresinin izinsiz olarak yayınlandığı kaydedildi.

İddianamede, Fahrettin Altun’un terör örgütlerinin “açık hedefi” haline getirildiği kaydedildi. Soruşturmaya konu haberin terör örgütlerinin amacıyla paralel olarak Altun’un güvenlik duygusunu zayıflatmak, korku ve endişeye sevk etmek, saldırı ve tehlikeye açık hale getirmek amacı taşıdığı belirtildi.

İddianamede, Altun’un koruma kararı ile gözetim altında tutulan ve ailesi ile birlikte kullanmakta olduğu evinin kamuoyunca bilinmediği, şüphelilerin Altun’un evini özel çaba sarf ederek öğrendiği ve bu özel çaba neticesinde evin fotoğraflanarak kamuoyuna servis edilmesinin “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçunu oluşturduğu kaydedildi.

Ağır Ceza’da yargılanacaklar

Savcılık; haber yazarı Sidret Hazal Ocak Ozan, sorumlu yazı işleri müdürleri İpek Özbey ve Olcay Büyüktaş Akça ile habere konu fotoğrafı çeken Vedat Arık’ın “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” ve “özel hayatın gizliliğini ihlal etmek” suçlarından cezalandırılmasını talep etti.

4 şüpheli ilerleyen günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın