Scroll Top

İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı feci “kazada” can verdi

10441

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de FETÖ’ye karşı ilk iddianameyi hazırlayan Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in içerisinde olduğu makam aracına, 64 DL 821 plakalı kamyon çarptı. Başsavcı Alper ve şoförü Muzaffer Akşehirli hayatını kaybederken, bir koruma polisi de ağır yaralandı. Kazaya sebep olan 59 yaşındaki Uğur Tufan’ın kısa bir süre önce alkollü araç kullanmak suçuyla ehliyetine el konulduğu ortaya çıktı.

Olay yerine çok sayıda polis ekibi yönlendirilirken, Denizli Valisi’nin de olay yerinde inceleme yaptığı öğrenildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin Mustafa Alper’in hayatını kaybettiği kazayı önce: “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti.” başlığıyla vermesi büyük tepki çekti ve yaşanan olayın kaza mı suikast mi olduğu? tartışmasını başlattı.

Cumhuriyet Gazetesi bu başlığı daha sonra, “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper kamyon kazasında feci şekilde can verdi.” şeklinde düzeltti.

FETÖ’cü twitter hesapları, vefat eden savcının ardından hainliklerini gösterip nefret kustu. Bunlardan en önemlisi firari FETÖ’cü Emre Uslu oldu.

FETÖ’yle ilgili araştırmalarıyla tanınan Nedim Şener’de Meclis Darbe Araştırma Komisyonunda verdiği ifadeyi hatırlattı. Nedim Şener komisyonda FETÖ’cülerin kendisini, “Bu işlerle uğraşma üzerinden kamyonlar geçer.” diyerek tehdit ettiğini anlatmıştı.

Kazadan sonra kaçan kamyon şoförü yakalanırken, kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Başsavcı Mustafa Alper kimdir? 

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper 1969 yılında Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde doğdu. Sırasıyla; Cumhuriyet İlkokulu, Kavaklıdere Ortaokulu, 60.Yıl S.M.Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede Avrupa Birliği Hukuku uzmanlığı ve yüksek lisans derecesi aldı. İzmir’de öğretim görevliliği ile avukatlık yaptı, askerliğini de İzmir’de tamamladı. 1995 yılında Ankara Hâkim/Savcı adayı olarak mesleğe katılan Alper, stajının akabinde Konya/Ereğli, Muş/Varto, Afyonkarahisar/Dazkırı, Çanakkale Cumhuriyet Savcılıkları; İskenderun, Van Cumhuriyet Başsavcılıkları, Van Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı ve Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu.

İngilizce bilen, hakim Hatıran Alper ile evli ve 2 çocuk babası Başsavcı Mustafa Alper 13 Temmuz 2015 tarihinden itibaren Denizli Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapıyordu.

Benzer gönderiler