Scroll Top

“İtirafçı olmayın” baskısı yapan FETÖ imamı itirafçı olunca tahliye edildi

manisa fetö itiraf

Askerî okul öğrencilerine itirafçı olmamaları yönünde baskı yapan sözde FETÖ imamı, “etkin pişmanlık”tan yararlanınca serbest bırakıldı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ’nün TSK’daki kripto yapılanmasına yönelik soruşturması çerçevesinde 14 Şubat’ta gözaltına alınan 9 eski askerî öğrencilerin işlemleri tamamlandı.

Ankesörlü/kontörlü telefon üzerinden mahrem imamlarla irtibat kurdukları tespit edilen eski askerî öğrenciler, emniyetteki ifadelerinde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediklerini belirtti.

Sorgularında FETÖ ile ilgili önemli bilgiler paylaşan zanlıların bu talebi savcılık tarafından kabul edildi. İşlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen 9 şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Örgüt imamı askerî öğrencilere baskı yaptı

Eski askerî öğrenciler, FETÖ ile ilgili bildiklerinin yanı sıra savcıya, aynı nezarethanede kaldıkları ve örgütün Manisa’daki askerî sorumlularından olduğunu sonradan öğrendikleri F.K.’nin itirafçı olmamaları konusunda kendilerine baskı yaptığını ve telkinde bulunduğunu da anlattı.

Soruşturmayı yürüten savcı, bunun üzerine şüphelilerden ek ifade aldı. Şüphelilerden eski askerî öğrenci H.T, başka bir FETÖ soruşturması nedeniyle gözaltına alınan F.K. ile aynı nezarethanede kaldıklarını aktardı.

“Bu 15 Temmuz tiyatrosu sona erecek”

F.K’nin sürekli kendileriyle konuşmaya çalıştığını belirten H.T, şu bilgileri verdi:

“Neden tutulduğumuzu sordu. Bize, ‘Bunlar geçecek dünya fani, öbür tarafta hesabı sorulacak. Bu 15 Temmuz tiyatrosu da sona erecek. Bir kişinin ikbali ve koltuk sevdası için birçok kişinin canı yakıldı. Avukat geldi o da boş boş konuşuyor. Bildiğin her şeyi anlat diyor. Siz tabii asker olduğunuz için her şeyi bilemezsiniz’ dedi. Bana ve diğer arkadaşlara itirafçı olmamamız konusunda baskı yaptı, telkinde bulundu.”

Eski askerî öğrenci, F.K’nin konuşmasından rahatsız oldukları için arkadaşlarıyla yanından uzaklaştıklarını ancak bu şahsın daha sonra yine FETÖ’den nezarethaneye getirilen diğer zanlılarla da benzer konuşmalar yaptığını öne sürdü.

Örgüt imamı suçlamaları kabul etti

Askerî okullardan ihraç edilen 9 şüphelinin verdiği ifadelerin ardından FETÖ’nün sözde Manisa askerî sorumlularından F.K. ile ilgili ayrı bir soruşturma başlatıldı.

FETÖ soruşturması kapsamında firari olarak aranan ve 22 Şubat’ta İstanbul’da yakalandıktan sonra Manisa’ya getirilen F.K, emniyette hakkındaki suçlamaları kabul etti.

Nezarethaneye getirilen FETÖ şüphelilerine “itirafçı olmayın” dediği öne sürülen F.K, örgütle ilgili bildiklerini anlatacağını, bu kapsamda etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini söyledi.

Mahrem imamlarla ankesörlü telefonla iletişim kuran TSK içindeki kripto FETÖ mensupları hakkında bilgi veren F.K, Manisa Celal Bayar Üniversitesinde eğitim gördüğü dönemde ve daha sonra örgüt mensubu öğrencilerin askerî okullara yerleştirilmesi amacıyla oluşturulan “sızıntı ağını” yönettiğini anlattı.

“Etkin pişmanlık”tan yararlanınca tahliye edildi

Etkin pişmanlık kapsamından kapsamında bir hafta boyunca ifade veren F.K’nin bu talebi savcılıkça kabul edildi.

Eski askerî öğrencilerin nezarethanede “itirafçı” olmayın iddiasına ilişkin de ifade veren F.K, “Türk adaletine güvendiğim için örgüt içerisindeki tüm bildiklerimi anlatmak istedim. Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum.” diye konuştu.

İşlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen F.K, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Benzer gönderiler