Scroll Top

Eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın eşi FETÖ itirafçısı oldu

filiz-altay

Hrant Dink cinayeti davasında yargılanan eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın eşi Filiz Altay, FETÖ itirafçısı oldu.

Reşat Altay, Türkiye’nin yakın tarihinde adını sıkça duyduğumuz bir isimdi. Hrant Dink cinayeti sonrası “Avrupa Birliği uyum kanunları istihbaratı zayıflattı” açıklaması yaptığı için kızağa çekilmişti. Reşat Altay’ın yakın tarihimizde karıştığı bazı olaylar şöyle:

  • 16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde yapılan bombalı saldırıda yedi öğrenci öldü, 41 kişi yaralandı. Faillerin peşinden giden polisleri geri çeviren ismin dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Reşat Altay olduğu iddia edilmişti.
  •  27 Kasım 1996’da Gebze’de biri PKK kurucusu diğeri de PKK’nın eski Çukurova Bölge Sorumlusu’nun olduğu bir araç durdurulur. Bu iki kişi İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Reşat Altay’a bağlı görev yaptıklarını bildirirler ve serbest bırakılırlar.

ByLock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle 24 Temmuz 2017 günü tutuklanan Filiz Altay, Florya’da sohbetlere gittiği evde tanıştığı bir kadının telefonuna bu programı yüklediğini ileri sürdü.

Etkin pişmanlıktan yararlandı

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itiraflarda bulunan Altay, üç ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

Savcı Murat Tekeli tarafından hazırlanan iddianamede, Filiz Altay’ın ifadesine yer verildi.

Sohbette tanıştığını öne sürdü

Eski polis memuru olan Filiz Altay, Florya’da oturduğu binanın en üst katında bulunan komşusu sayesinde Kur’an okumayı öğrendiğini, bu komşusunun 2013 yılı sonu ve 2014 yılı başlarında Kur’an dinlemek bahanesiyle kendisini başka bir eve götürdüğünü kaydetti.

Filiz Altay evin sahibinin Arzu G. olduğunu, evde sohbetler verildiğini, hatta fakir öğrenciler adına olduğu iddia edilerek para toplandığına şahit olduğunu belirtti.

ByLock yükleyen kişinin ismini verdi

Filiz Altay şunları söyledi:

“Ben örgüt üyesi değilim. Bilerek ve isteyerek ByLock programını telefonuma asla yüklemedim. Bu programın ismini 15 Temmuz’dan sonra duydum. Arzu G. isimli şahıs bana ByLock isimli programın faydalı olacağını söyleyerek yüklediğinden şüphelendiğim kişidir.”

Katıldığı toplantılar ve ByLock dışında örgüt bağlantısı tespit edilemyen Altay hakkında dava açıldı.

Yurt dışına çıkmak isterken yakalanmıştı

Reşat Altay ve eşi geçtiğimiz aylarda yurt dışına çıkmak isteyince havalimanında pasaportlarının iptal edildiğini öğrenmiş, yapılan araştırmada Filiz Altay adına kayıtlı telefona ByLock yüklendiği ortaya çıkmıştı.

Benzer gönderiler