Scroll Top

KHK’lılarla ilgili düzenleme olacak mı?

resmi-gazete-EKsA_cover

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’nin gündeme taşıdığı kamudan KHK ile ihraç edilenlerle ilgili hukuki düzenleme olabileceği iddiası Adalet Bakanlığı yetkilileri ve AK Parti Grubu tarafından yalanlandı.

Meclis tatile girmeden önce yasalaşması planlanan ancak bazı değişim talepleri nedeniyle görüşmeleri 1 Ekim’e ertelenen yargı reformunda kamuoyunun en çok dikkat kesildiği başlıklardan biri af yasası. Tutuksuz yargılanma, şartlı tahliye, cezaya göre 5 yıl indirim gibi maddeler içeren Ceza İnfaz Yasası’nın içeriğine yönelik tartışmalar sürerken, Hürriyet yazarı Selvi, 16 Eylül tarihli “Erdoğan’ın ilginç görüşmeleri ve yeni kulisler” başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu arasında gerçekleşen görüşmeyle ilgili duyumlarını paylaştı.

Karamollaoğlu talep etti

Görüşmede 15 Temmuz darbe girişiminin ardından KHK’lar ile görevinden alınanların gündeme geldiğini belirten Selvi, Karamollaoğlu’nun “FETÖ’yle mücadele kapsamında kamuda görevden almalar oldu. Ancak bunların bir kısmı yargı kararıyla geri döndü. Fakat bunlar göreve başlatılmıyor. Bunlarla ilgili bir çözüm bulmak lazım. Belki aynı kurumda olmayabilir ama başka bir yerde çalışmalarını sağlamak lazım. Bunlara belki bir af çıkarılabilir ya da en azından bir çözüm geliştirilebilir” dediğini aktarırken, Erdoğan’ın da yeni düzenleme sinyali verdiğini iddia etmişti.

KHK’lılar gündemde değil

Ancak yargıda reform paketi üzerine çalışan Adalet Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre Bakanlığın 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile kamu kurumlarından ihraç edilen kişilerin görevlerine geri dönmesi konusunda herhangi bir düzenleme çalışması bulunmuyor.

AK Parti TBMM Grubu da masada böyle bir konunun olmadığını belirtirken, söz konusu düzenlemenin FETÖ ile mücadele konusunda büyük sıkıntılara neden olabileceği endişesi dillendiriliyor.

6 bin kişi işine döndü

Öte yandan KHK ile görevinden ihraç edilen kişiler için yetkili mercii OHAL Komisyonu. Bugüne kadar Komisyona 126 bin 200 başvuru yapıldı. Bu başvuruların 77 bin 900 karara bağlanırken, 6 bin kişi işlerine geri döndü. 48 bin 300 başvuru ise komisyon üyeleri tarafından inceleniyor. Ayrıca KHK’lılar, Komisyon kararlarına karşı kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Hakimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara İdare Mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabiliyor.

 

Benzer gönderiler