Scroll Top

Kılıçdaroğlu bu karara çok üzülecek: Eski başdanışmanına tahliye çıkmadı

Fatih-Gürsul

FETÖ’nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin ikinci davada, Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul’un tutukluluk halinin devamına hükmedildi.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, aralarında Gürsul’un da bulunduğu 7 tutuklu sanık, bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Mahkemeye gelen evrakların okunduğu duruşmada, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) sanıkların HTS ve baz istasyonları kayıtları ve IMEI numaralarına ilişkin yazının mahkemeye geldiği belirtildi.

Gelen evrakların okunmasının ardından duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlarının tahliye taleplerine ilişkin beyanları alındı.

Gürsul “ByLock” kullanıcısı olduğunu inkar etti

Tutuklu sanık Gürsul’un avukatı söz alarak müvekkilinin mevcut yargılamalarda kriter olan Bank Asya’ya para yatırma, FETÖ’ya bağlı kurumlarda eğitim görme veya çalışma ve himmet gibi iddialardan suçlanmadığını, “ByLock” kullanıcısı olduğunu öne sürdü.

Gürsul’un avukatı, müvekkilinin bu iddiayla ilgili kullandığı telefonu “ByLock” kullandığı söylenen tarihten sonra yeni aldığını iddia ederek “ByLock yargılamalarında ‘ByLock’ ile HTS sinyalleri karşılaştırılıyor.Klonlama, cep telefonlarının geçici modem haline getirilerek başka kişilerin ByLock’a girmesi ihtimaldir. Ders esnasında mobil erişim açılıp girildiyse muhtemeldir. FETÖ’yle bağlantılı olmadığı konusunda ısrarcıyız. Müvekkilimin bu yapıyla temas halinde olan kişilerle hiçbir ilişkisi söz konusu değildir. Yaklaşık 10 aydır tutukludur. 2 çocuğu var, ailesi mağdur oldu. Sağlık sorunları var. Öncelikle tahliyesini talep ederiz.” dedi.

Söz alan sanık Fatih Gürsul da bu davanın ilk tutuklu kişisi olduğunu belirterek “Ciddi mağduriyetler yaşıyorum. 2014’te ‘ByLock’ kullandığım iddia ediliyor ama ben telefonu 2015 yılında aldığıma ilişkin fatura sundum, bu iddiayı maddi delillerle çürüttüğümü düşünüyorum. Ben halbuki herkesin Bank Asya’ya koşup para yatırdığı bir dönemde ‘F tipi’ ile mücadele ettim. Bu yüzden mağduriyetler yaşadım, doçentliği 2 yıl sonra geç almış birisiyim.” iddiasında bulundu.

Diğer tutuklu sanıklar da söz alarak tahliyelerini talep etti. Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, aralarında Gürsul’un da bulunduğu 7 sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Adli kontrol şartıyla tahliye edilen tutuksuz sanıkların, haftada bir imza atmasını kaldıran heyet, savunması alınan tutuksuz sanıkların duruşmalardan vareste tutulmalarına karar vererek, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi amacıyla 13 Kasım’a erteledi.

Benzer gönderiler