Scroll Top

Bank Asya’yı namusları bilip para yatırmışlar

bank-asya-tarihe-gom-089b2e1b4c74b63375d8

Bank Asya’nın A Grubu hissedarlarına yönelik yürütülen soruşturma sonucunda 13’ü firari, 24’ü tutuklu 74 şüpheli hakkında fezleke hazırlandı.

74 şüphelinin “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan beş yıldan onar yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilen fezleke, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

“Başka bankadan kredi çekip mevduat koyacağız”

Fezlekede, Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz’dan Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Birgili ile yönetim kurulu üyeleri Ercüment Güler, Zafer Ertan, Mehmet Uruç, Recep Koçak, Mehmet Gözütok ve Ali Çelik’e 6 Ocak 2014’te iletilen “Affınıza Mahcuben!” konulu elektronik posta içeriğinde, “Bizim ilimimizden bir abimizle bankamız için seferberlik ilan ettik, aynen 2001’de olduğu gibi, neyimiz varsa namusumuz bildiğimiz bankamız için yarından tezi yok getireceğiz. Arkadaşlar evini arabasını satacak, gerekirse başka bankadan kredi çekecek. Bankamıza mevduat koyacağız.” ifadelerinin yer aldığı anlatıldı.

Mevdudat sürekli gerilerken aniden artmaya başladı

Bankada mevduat hesabı açılışlarının 6 Ocak 2014’ten sonra artış gösterdiği yönündeki tespitin, bu e-posta ile birlikte değerlendirildiğinde, bankaya mutat olmayan yollarla mevduat girişinin bu tarihte başladığının anlaşıldığı vurgulanan fezlekede, “Nitekim, BDDK raporlamalarında 2013 Aralık ayından 6 Ocak 2014’e kadar mevduatı sürekli gerileyen bankanın mevduatı, bu tarihten sonra günlük bazda artış göstermeye başlamıştır. 2013 Aralık’tan 6 Ocak 2014 döneminde banka mevduatı 1 milyon 684 368 lira azalırken 6-10 Ocak 2014 döneminde 227 bin 240 lira tutarında artmıştır.” bilgisine yer verildi.

Başka bankalardan kredi kullanarak bankaya transfer yapmışlar

İncelemeler neticesinde, seçilen örnekleme gruplar içerisindeki bireysel müşterilerin başka bankalardan kredi kullandıklarının tespit edildiği belirtilen fezlekede, kullanılan kredi tutarlarının ise bankaya transfer edilmek suretiyle çok sayıda hesap açıldığı, kredi tutarlarının genellikle 10 bin ila 30 bin lira arasında değişiklik gösterdiği, bireysel müşterilerin başka bankadan kredi kullanmak suretiyle bankaya transfer etmesinin bankanın likidite riskinin azaltılması amacıyla gerçekleştirildiği kaydedildi.

Benzer gönderiler