Scroll Top

ABD ordusundan çocuk YPG’li mesaj

centcom 1

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) geçen hafta sonu Twitter hesabından paylaştığı fotoğraflarda görülen küçük yaştaki savaşçılara ilişkin bilgi sahibi olunmadığını açıklamış, bir Pentagon yetkilisi de, “Suriye’deki gruplara destek verme şartları arasında savaşçıların belli bir yaşta olması koşulu bulunmuyor” şeklinde açıklama yapmıştı. Pentagon Sözcüsü Albay Jeff Davis de, konuyla ilgili bilgi sahibi olmadığını belirtmiş, ABD ordusu için savaşma yaşının kaç olduğuna yönelik bir soruya ise Davis, “Savaşmanın yaşının olduğunu bilmiyorum. Hedef almamız bakımından silah taşıyabilen herkes tehdit teşkil ediyor” yanıtını vermişti.

Bu açıklamaların üzerinden çok fazla süre geçmeden CENTCOM, akşam saatlerinde Twitter hesabı üzerinden bir dizi fotoğraf daha paylaştı. PKK’nın Suriye kolu PYD saflarında savaşan çocuk yaşta kızların olduğu fotoğraflar, “Suriyede IŞİD ile savaşan kadın savaşçıların fotoğraflarını gelen yoğun talep üzerine paylaşıyoruz” ifadesi ile yayınlandı. Diğer 2 fotoğrafta da “Atış talimi” ve “Savaşmaya hazır” ifadeleri kullanıldı. CENTCOM, bu açıklamaları ve paylaşımlarına tamamen tezat oluşturacak şekilde, daha önce bir yazılı açıklamasında “ABD hükümeti çocuk savaşçılara göz yummuyor. Silahlı çatışma kanunlarına ilişkin sorumluluklarımızı oldukça ciddiye alıyoruz” ifadelerine de yer vermişti.

Pentagon ve onun yönetimindeki CENTCOM, bir süredir Rakka operasyonunda PKK’nın Suriye kolu PYD’nin kullanılması için Trump yönetimini ikna etmeye çalışıyor ve PYD’nin propagandasını yapan paylaşım ve açıklamalarda bulunuyor.

Uluslararası insani yasalara ve Roma Statüsü’ne göre, silahlı kuvvetlerin veya silahlı örgütlerin 15 yaşından küçükleri askere ya da örgüte alması savaş suçu teşkil ediyor. ABD’nin uluslararası yasalara rağmen çocuk istihdam eden örgütlere ağır ve hafif silah yardımı yapması tartışmaları beraberinde getirirken, Washington yönetiminin bu konuda henüz net bir tavır ortaya koymaması dikkati çekiyor.

Benzer gönderiler