Scroll Top

Cumhuriyet gazetesi Fahrettin Altun nefreti yüzünden Atatürk “sevgisini” rafa kaldırdı

b_02032016JpJ37NhEJSjMRiahsbnfYUTLy

“İstanbullu Rumlar’dan, Fahrettin Altun’un yayınladığı videoya yalanlama” Cumhuriyet gazetesinin sosyal medya hesabından paylaştığı haberin başlığı bu. Haberin detaylarına baktığımızda Cumhuriyet gazetesinin ciddi bir hafıza problemi yaşadığı ortaya çıkıyor.

Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Türkiye’de yaşayan Rum Cemaatinin sorunlarının çözümü için devletimizin yaptığı çalışmaları aktardığı videosunun doğru olmadığını söyleyen haberin içeriğine göre yurt dışında kurulu “İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu” isimli kuruluş Fahrettin Altun’u yalanlıyor.

Federasyon’un “Türkiye bizim isteklerimizi yerine getirmedi” eleştirisine neden olan maddelerin en can alıcı olanlarını aktaralım.

  • “Topluluğumuza karşı 1923-2003 yılları arasındaki yapılan insan ve anayasal haklarını ihlalleri ve öncelikle T.C.’ ye düşman çevrelerin düzenlediği 6-7 Eylül 1955 Pogromu resmi şekilde tanınması ve menfi neticelerin giderimi durumunda, ancak o zaman azınlıkların refah içinde yaşadıklarından söz edebiliriz”
6-7 Eylül olaylarının planlayıcılarından olduğu iddia edilen 15 Ekim 2019 da vefat eden eski Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Birgit
  • Makamlara sunduğumuz programlara, gençlerimizin atalarının Şehrine geri dönmesinin desteklenmesi önerilerimiz için hiç bir cevap almamıştır.

 

  • Tek Parti rejimi tarafından el konulan, Toplumuzun tarihinin Osmanlı devrinden kalan en kıymetli emaneti olan ve şu anda Türk Tarih Kurumunda (TTK) bulunan Dersaadet Rum Cemiyetinin Arşivinin İstanbul’da bir Vakfımıza verilmesi taleplerimiz cevapsız kalmıştır.

 Yekvucut notu: Dersaadet  Rum Cemiyeti Agos gazetesinin haberine göre Atatürk tarafından kapatılan bir dernek. Nedeni de mütareke döneminde derneğin Yunan işgalcilere destek vermesi hatta “Venizelos’un Rumların 500 yıldır beklediği kurtarıcı ve kahraman olduğunu beyanı ve 1919’da Venizelos’u Cemiyet’in onursal başkanı ilan edilmesi.” 

  • Maalesef, TTK tarafından Kasım 2019’da düzenlenen Ekümenik Patrikhaneye ve Heybeliada Ruhban Okuluna karşı iftira niteliğinde bir konferansın düzenlenmesi ile ilgili şikayetimiz cevapsız kalmıştır.

Yekvucut Notu: Cumhuriyet gazetesi Fener Rum Patrikanesini “ekümenik” olarak tanıdığını itiraf ediyor. Rum diasporasının eleştirdiği etkinlik Türk Tarih Kurumu tarafından akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Cumhuriyet gazetesinin Fahrettin Altun nefreti Atatürk sevgisine baskın geldi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a yönelik yalan haberleriyle gündeme gelen Cumhuriyet gazetesi yurt dışındaki Rum diasporasının Atatürk, İsmet İnönü, Şükür Saraçoğlu başta olmak üzere tek parti iktidarındaki tüm CHP liderlerini suçlamayı göze aldı.

Türkiye’deki gayri müslim vatandaşlara yönelik düzenlenen 6-7 Eylül olaylarında Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Birgit’in de büyük rol oynadığını görmezden geldi.

Kendi arşivinden İsmet İnönü’nün İtalya’nın Faşist lideri Mussolini’yi ziyaretinden “Hitler ile İnönü’yü yan yana koyan manşetleri unutan Cumhuriyet gazetesi eminiz ki varlık vergisine verdiği büyük desteği de unuttu.

Her fırsatta toplumdaki Atatürk hassasiyetini kaşımayı ihmal etmeyen Cumhuriyet gazetesi Atatürk’e “zalim” demeye çalışan bu çağrının gönüllü reklamını yaptı.

Benzer gönderiler