Scroll Top

Almanya “terör şüphelilerinin” gözaltı süresini hâkimlere bırakıyor

a-11r-15

Almanya’nın Bavyera Eyaleti “ tehlikeli” olarak değerlendirilen kişiler hakkında, halen geçerli olan maksimum 14 gün kuralını “hakim gerekli gördüğü sürece “ ile değiştirmeye hazırlanıyor.

Eyalet hükümeti tarafından onaylanan yasa tasarısı güvenlik güçlerinin “tehlikeli” olduğunu düşündüğü insanları daha sıkı takip edebilmesine olanak verecek yeni “anti-terör” paketinin bir parçası olacak.

Spesifik olarak geçen Aralık ayında Berlin’de bir pazaryerine ve Bavyera eyaletindeki bazı saldırıların yanısıra “ farklı şekillerde ortaya çıkan terör ve köktencilik kaynaklı ulusal ve uluslararası tehditler” den bahsedilen tasarı , eyaletteki polis teşkilatının işleyişini düzenleyen kanunların “ yeniden ele alınmasını” da öngörüyor.

Bavyera Alpler’deki Guantanamo mı olacak ?

Hükümetin sunduğu yasa tasarısı polisin potansiyel şüphelileri daha yakından ve kolayca takip edebilmesine olanak veren bir takım başka önlemler de içeriyor. Ancak bunlar arasında gözaltı süresinde üst sınırı kaldırılması teklifi kamuoyunda en çok tartışma yaşanmasına neden olan madde oldu.

Tasarıya muhalefet partilerinin yanısıra insan hakları örgütleri ve bazı barolar da sert tepki gösterdi.

Benzer gönderiler