Vodafone Park’a asker indiren kadın pilot Kerime Yıldırım yalanları sıraladı

thumbs_b_c_8566d82eff4b4de0dedc5171be05c53c

Vodafone Park’a askerleri taşıyan kadın pilot eski Üsteğmen Kerime Yıldırım, “Yorgunluktan uyuyakaldığını ve darbe girişimini uyandığında öğrendiğini” iddia etti.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Harp Akademileri Komutanlığındaki faaliyetler ve eylemlere ilişkin aralarında 3 generalin de bulunduğu 116’sı tutuklu, 1’i firari 122 sanığın yargılandığı davanın 25. duruşması tamamlandı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmada eski pilot üsteğmen Kerime Yıldırım, savunma yaptı.

Yıldırım, Yalova Hava Meydan Komutanlığında kamp yapmak üzere bulunan Hava Harp Okulu öğrencilerine eğitim vermek amacıyla öğretmen pilotluk yaptığını söyledi.

Yıldırım, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın 16 Temmuz’da gerçekleşecek VIP uçuşlarına pilotluk yapmak amacıyla 15 Temmuz’da İstanbul’a geldiğini iddia etti.

Eski Hava Harp Okulu Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Ergezen’in emirleri doğrultusunda TRT binasının yakınlarına asker götürdüğünü söyleyen Yıldırım, bu uçuşundan sonra Atatürk Havalimanı’na geri döndüğünü belirtti.

“Stada asker götürme emrini sorgulamadım”

Havalimanına gittikten sonra eski Yüzbaşı Fatih Aksoy’un yanına geldiğini söyleyen Yıldırım, savunmasına şöyle devam etti:

“Aksoy bana kendisini Albay Hüseyin Ergezen’in aradığını söyledi. Benim onları Beşiktaş Vodafone Arena Stadı’na götürmemi emrettiğini söyledi. Ergezen ikimizin de amiri olduğu için emri sorgulamadım. Üsteğmen Tuncay Yıldırım’ın (başka davada sanık) pilotu olduğu helikopter ve benim pilotu olduğum helikopterin içerisine askerler bindi ve havalimanından ayrıldık. Stadın oraya gittiğimizde Sarayburnu civarlarında birkaç tur attık. Daha sonra yakıtımız azaldığı için askerleri stada indirdik ve havalimanına geri döndüm.”

Havalimanına geldikten sonra bir sandalyede uyuduğunu söyleyen sanık Kerime Yıldırım, elinde telefon olan biri tarafından uyandırıldığını, telefondaki kişinin eski Albay Özcan Korhan (FETÖ’nün hava kuvvetleri imamı olduğu iddia edilen sanık) olduğunu kaydetti.

“Darbe girişimini uyanınca öğrendim”

Korhan’ın kendisine “Köprünün Anadolu Yakası’nda askerler var ve öldürülecekler.” dediğini öne süren Yıldırım, “Ben de gidip alacağımı söyledim. Ölüm tehlikesi olan personeli kurtarmak amacıyla hareket ettim. Köprünün yakınlarına geldiğimde gözle arama yapıyordum. Silah sesleri duydum ve motor gücü düştü. Vurulduğumuzu sandım. Motor gücü yükselince tekrar aramaya devam ettim ve 4 kişiyi helikoptere aldım. Daha sonra havalimanına geldim ve helikopterde yorgunluktan sabaha kadar uyudum.” şeklinde savunma yaptı.

Darbe girişimini sabah uyandıktan sonra öğrendiğini savunan Yıldırım, üzerine atılı tüm suçlamaları reddetti.

Duruşmada savunma yapan diğer tutuklu sanıklar da üzerilerine atılı suçlamaları reddederek tahliyelerini istedi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın