Scroll Top

Bloomberg: Türkiye üçüncü çeyrekte rakiplerinden çok daha iyi durumda

ekonomik büyüme

Türkiye ekonomisi koronavirüsle mücadele ederken uyguladığı teşvik kampanyasıyla üçüncü çeyrekte tüm rakiplerinden çok daha iyi bir performans gösterdi.

Açıklanan verilere göre, gayri safi yurtiçi hasıla ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçüldükten sonra bir önceki yıla göre yüzde 6,7 arttı. Üçüncü çeyrekte ise önceki üç aya göre yüzde 15,6 artış gösterdi.

736 milyar dolarlık ekonomi, kısmen faiz indirimleri, mali harcamalar ve hükümetin önderliğindeki bir kredi hamlesi sayesinde Çin de dahil olmak üzere G20 ülkelerinin üzerinde performans gösterdi.

Aynı zamanda, Merkez Bankası, devlet tahvillerini toplayarak likidite enjekte etti ve Haziran ayında faiz indirimlerinin durdurulmasına kadar 1.575 baz puanlık gevşeme sağlayarak Türkiye’nin enflasyona göre düzeltilmiş borçlanma maliyetlerini dünyanın en düşükleri arasında bıraktı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti Temmuz’da yüzde 7,34’e kadar düştü ve ardından çeyreğin geri kalanında yüzde 11,1 ile büyümeye başladı.

Önceki çeyrekte getirilen virüsle ilgili kısıtlamaların çoğunun kaldırılmasıyla iç turizm hız kazandı ve havalimanları çoğu yabancı turistin kullanımına açıldı.

Benzer gönderiler