Kocaeli’nde yeniden yapılanmaya çalışan FETÖ’cülere darbe vuruldu

752x395-fetoculere-tapudan-15-milyarlik-tokat-1500729147210

FETÖ’cülerin, bu yıl üniversiteye yerleşen öğrencilerin telefon numaralarına ulaştığı ve onları örgüte kazandırmaya çalıştığı belirlendi. FETÖ’nün yeniden ayağa kalkabilmek için kurguladığı plan polise takıldı.

Bazı öğrencilerin ifadeleri üzerine, kripto asker ve memurların da aralarında yer aldığı 311 şüpheli gözaltına alındı. Hereke Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim gören öğrenciler, örgütün çalışmalarını anlattı:

Özellikle dindar öğrencilere yöneldiler

Örgüt üyeleri, üniversite yerleştirme sonuçlarının ardından öğrencilerin telefon numaralarına ulaştı. Örgüt özellikle dindar gençleri ağlarına düşürmeye çalıştı.

FETÖ üyeleri BTM (Bölge Talebe Mesulü), BBTB (Büyük Bölge Talebe Mesulü), YKB/YKÜ (Yönetim Kurulu Başkanı/ Üyesi), BOM (Bölge Ortaokul Mesulü), BİM (Bölge İlkokul Mesulü), ŞİM (Şube, dershane İlkokul Mesulü) şeklinde gruplara ayrıldı.

Her bir örgüt üyesine de isimlerinin baş harfinden oluşan kodlar verildi. Örgüt şeması içinde özellikle ilkokul öğrencileriyle ilgilenen imamlar kritik önemdeydi. Zira bu imamlar, askeri okul ve polis kolejine sokulacak öğrencileri ilkokuldan itibaren büyük bir bağlılıkla yetiştiriyor ve kritik noktalara yerleştirmek üzere militan olarak hazırlıyordu.

Bu imamlar, vücutlarında polis ve asker olmaya engel kusuru olan örgüt elemanları için sahte raporlar da düzenliyor.

Polis 5 ay boyunca takip etti

İfadeler ışığında devletin kritik noktalarına yerleştirilen FETÖ üyelerine ulaşıldı. Genelkurmay, Özel Kuvvetler, Deniz Kuvvetleri, Akıncılar Üssü, Balıkesir Jet Üssü gibi adreslerde görevli personel ile TÜBİTAK’ta görevli mahrem imamlar ve askerlerin bağlı olduğu sivil imamların kimliklerine ulaşıldı.

5 ay süren fiziki ve teknik takibin ardından geçtiğimiz günlerde Kocaeli merkezli 15 ilde operasyon düzenlendi ve 311 şüpheli gözaltına alındı. 83 şüpheli Kocaeli’ye getirilirken diğer şüpheliler bağlı bulundukları illerde sorguya alındı.

Tutuklananlar arasında teğmen, avukat ve polis de var

Şüphelilerden 51’i tutuklandı, 24’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kocaeli’ye getirilen şüphelilerden 14’ünün teğmen, 13’ünün astsubay, 1’inin uzman çavuş, 5’inin gardiyan, 6’sının özel güvenlik görevlisi, 5’inin avukat, 7’sinin devlet memuru ve 1’inin polis olduğu öğrenildi. 25 şüphelinin cep telefonunda ise ByLock çıktı.

Gözden ırak bölgeleri tercih ettiler

“Bölge İlkokul Mesulleri” olan imamların itiraflarına göre FETÖ’nün yeni amacı, asayiş olaylarının az olduğu sakin bölgelerde gizliliğe riayet ederek yapılanmaktı. Örgüt, hükümet aleyhine olan eylem, miting ve toplantılara Kocaeli’den otobüsler kaldırarak öğrencileri zorla götürürken 17-25 Aralık’tan sonra öğrencilere CHP’ye oy verme telkininde bulundu.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın