Scroll Top

KPSS soruları hırsızlığı davasında 5 sanığa hapis cezası

KPSS

FETÖ tarafından 2010’daki Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin 6 davada, sanıklardan birinin beraati kararlaştırıldı, 5 sanığa hapis cezası verildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen duruşmalara sanıklar ve avukatları katıldı. Suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, FETÖ ile iltisaklarının olmadığını öne sürerek, beraat talebinde bulundu. Cumhuriyet Savcısı’nın değerlendirmesinin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Seda Pekbilgin Coşkun, Seyhan Su, Fadime Avşarlı ve Emsal İlkin’in “FETÖ üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Sanıklardan Sezai Süzek ise aynı suçtan 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı. Mahkeme heyeti, Temmuz 2010’daki KPSS’nin ardından kamu görevine ataması yapılan sanık Emsal İlkin’i, “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık” suçundan da 3 yıl 1 ay 15 gün hapisle cezalandırdı, ayrıca sanığın çalıştığı süre göz önünde bulundurularak, “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçundan atandıktan sonra aldığı maaşın iki katı adli para cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Öte yandan aynı suçlardan yargılanan S.Ş, beraat etti.

Benzer gönderiler