Scroll Top

İsrail’den Gazze’nin tarım arazilerine kimyasal saldırı

israil tarım

İşgalci İsrail, Gazze’de yaşayan Filistinlilere uyguladığı sistematik soykırımı devam ettiriyor. Gazze’yi ablukaya alan İsrail, hastaneleri elektriksiz bırakarak temel insan hakkı olan tedavi hakkını ihlal ediyordu.

Filistin Tarım Bakanlığı, son açıklamasıyla İsrail barbarlığının bir sonu olmadığını tekrar hatırlattı. İsrail uçakları, Gazze sınırındaki tarım arazilerine içeriği bilinmeyen kimyasal ilaçlar püskürtüyor. Bakanlık açıklamasında mahsullerin telef olduğunu açıkladı.

Filistin Tarım Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsrail uçaklarının Gazze sınırındaki tarım arazilerine kimyasal ilaçlar püskürtmeye başladığını ve Gazze’nin kuzeyine doğru ilerlediğini belirtti.

Toprak ve Sulama Müdürü Nizar el-Vahidi, bu ilaçların, mahsullerin telef olmasına neden olduğunu ve toprağa zarar verdiğini, ilaçların içeriğinin bilinmediğini, Bakanlığın içeriği araştırabilmek için gerekli imkanlara da sahip olmadığını söyledi.

İsrailli insan hakları kuruluşu Gisha, İsrail’in sınırı daha iyi gözetleyebilmek için otları yok etmeyi hedeflediğini belirtti. Tarım Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamalarda, Gazze sınırına püskürtülen bu ilaçlar nedeniyle son iki yılda tarım sektörünün büyük zarar gördüğünü duyurmuştu.

Benzer gönderiler