Scroll Top

Almanya ekonomisi 10 yılın en büyük gerilemesi ile resesyona girdi

almanya resessyon

Almanya ekonomisi yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 2,2 ile 10 yılı aşkın sürenin en büyük daralmasını yaşadı. Bu durum, ekonomik büyümede koronavirüs salgını hasarının ilk işaretlerinin görülmeye başlandığını gösteriyor.

İki haftadan az bir süre önce, resmi tecrit uygulaması, tüketici harcamalarında ve sermaye yatırımlarında sert düşüşlere neden olmuştu. Kamu harcamaları ve inşaat sektörü ise bir miktar istikrar getirdi.

Dördüncü çeyrek rakamının yüzde 0,1 düşüşe revize edilmesi ile birlikte, ekonomi üst üste iki çeyrek daralma göstermesinden dolayı resesyona girmiş durumda. Salgının yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerin yavaş bir şekilde kaldırılmasından dolayı, ekonomi ikinci çeyrekte daha fazla daralmaya hazırlanıyor.

Avro Bölgesi ve Almanya tahvilleri bu veriye fazla tepki vermedi. Avro da önceki kapanış seviyeleri yakınında seyretti.

Almanya hükümeti işletmeler destek için 1,2 trilyon avro (1.3 trilyon dolar) büyüklüğünde bir kurtarma paketi hazırladı ve ekonomiyi harekete geçirmek için ilave tedbirlere gitmeye hazırlanıyor. Almanya’da sadece Nisan ayında 370,000 kişi işini kaybetti ve işletmelerin işçi çıkardığında hükümetin bu işçilerin ücretlerinin büyük kısmını telafi ettiği programa 10 milyondan fazla kişi başvurdu.

Benzer gönderiler