Teksas katliamına ABD Hava Kuvvetlerinin büyük ihmali sebep olmuş

DN7iW_5W0AAQ_NC

ABD’nin Teksas eyaletinde yaşanan kilise katliamı sonrasında bireysel silahlanma tekrar tartışılırken zaten sorunlu olan sistemin yeterince denetlenmediği de ortaya çıktı.

ABD’nin Teksas eyaletindeki kiliseye saldıran ve 26 kişiyi öldüren Devin Patrick Kelley’nin silah satın almasını engelleyecek aile içi şiddet kayıtlarının daha önce çalıştığı ve görevinden bu nedenle ihraç edildiği Hava Kuvvetleri tarafından siciline işlenmediği açıklandı.

ABD Hava Kuvvetleri, Teksas eyaletinde bir kiliseye silahlı saldırı düzenleyerek 26 kişinin ölümüne neden olan Devin Patrick Kelley’in, Hava Kuvvetlerinden ihracının ardından silah satın alabilmesini engelleyebilecek aile içi şiddet kayıtlarının federal veri tabanına işlenmediğini kabul etti.

Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, 2012’de eşine ve üvey oğluna şiddet uygulayan ve çocuğun kafatasını çatlatan Kelly’nin aile içi şiddet kayıtlarının saldırganı silah almaktan alıkoyabileceği ancak ‘bu belgelerin federal veri tabanına hiç girilmediği’ belirtildi.

Açıklamada, Kelly dosyasıyla nasıl ilgilenildiğine ve görevinden ihracına neden olan aile içi şiddet kayıtlarının siciline neden eklenmediğine ilişkin soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

Hava Kuvvetleri’nde görevli Yüzbaşı Trisha Guillebeau, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Devin Patrick Kelley’in 2010-2014 yıllarında New Mexico eyaletinde Holloman Hava Üssü’ndeki Lojistik Teyakkuz Biriminde görev yaptığını söylemişti.

Kelley, 2012 yılında eşine ve çocuğuna şiddet uyguladığı gerekçesiyle askeri mahkemeye sevk edilmiş, 2014’te rütbesi er seviyesine indirilmiş, bir yıl hapse mahkum edilmiş ve Hava Kuvvetleri’nden uzaklaştırılmıştı.

Saldırganın ilk eşinden 2012’de mahkeme kararıyla boşandığı ve 2014’te yeniden evlendiği bildirilirken, ikinci evliliğinin akıbetine ilişkin net bir bilgi bulunmuyor.

Katliam yaptığı kiliseye giden kaynanasını da tehdit etmişti 

Teksas'ta kiliseye saldırı

Sutherland Springs kasabasında bulunan Vaftiz Kilisesi saldırısıyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Teksas Kamu Güvenliği Departmanı Yetkilisi Freeman Martin ise Kelley’in saldırıdan önce kayınvalidesini kısa mesajla tehdit ettiğini belirtmişti.

Saldırganın hedefinin kayınvalidesi olup olmadığının araştırıldığını aktaran Martin, “Bunun devam eden bir aile içi durum olduğunu söyleyebilirim. (Saldırganın) Kayınvalidesi bu kiliseye gidiyordu ve kendisinden tehdit içerikli mesajlar almıştı” ifadelerini kullanmıştı.

Kiliseden ayrıldıktan sonra Kelley’in silahlı bir mahalle sakini ile çatışmaya girdiğini ve vurulduğunu ifade eden Martin, saldırıdan hemen sonra babasını arayan saldırganın, o anda kendisine ateş ettiğini bildirmişti.

Saldırganın evinde yapılan aramalarda ikisi Teksas’tan, ikisi de Colorado’dan satın alınmış 4 silah bulunmuştu.

Kelley’in saldırı düzenlediği kilisedeki ayinlere 50 kişinin düzenli katıldığı belirtilirken, saldırıda hayatını kaybeden 26 kişi arasında 17 aylık bir bebeğin yanı sıra kilise papazının 14 yaşındaki kızının da olduğu açıklanmıştı. Saldırıda 20 kişi ise yaralanmıştı.

Kelley ise aracında ‘kendi silahından çıkan bir kurşun’ nedeniyle ölü olarak bulunmuştu. Kelley olay sonrası kaçarken çevredeki bir güvenlik görevlisi tarafından da bacağından ve gövdesinden vurulmuştu.

Saldırı geçen ay Las Vegas’taki bir açık hava konserinde bir saldırganın 58 kişiyi öldürdüğü, yüzlercesini ise yaraladığı, ABD’nin yakın tarihinin en ölümcül silahlı saldırısının ardından gelmişti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın