Scroll Top

Malezya tutukladığı FETÖ’cüleri iade etti

C-6K4RGWAAAjDOH

FETÖ mensubu, 43 yaşındaki Turgay Karaman, 39 yaşındaki İhsan Aslan Malezya polisi tarafından tutuklanmıştı. Daha sonra 58 yaşında olan ve FETÖ’nün “Malezya İmamı” olarak bilinen İsmet Özçelik “ulusal güvenlik için tehlike oluşturdukları gerekçesiyle” Malezya makamlarınca tutuklanmıştı.

Geçtiğimiz hafta meydana gelen tutuklama hadisilerini FETÖ’cü hesaplar “MİT Malezya’da adam kaçırdı.” yalanıyla duyurmuşlardı.

Pasaportlarının iadesi önemli gelişme. 

Malezya Polis Genel Müdürü Halid Ebu Bekir, bugün yaptığı yazılı açıklamada, sanıkların “FETÖ” ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle dün Türkiye’ye iade edildiklerini söyledi.

Halid, yapılan soruşturmada sanıkların “FETÖ” ile bağlantılı olduklarının görüldüğünü ve pasaportlarının Türkiye tarafından iptal edildiğini söyledi. Halid, “Bu durumda bu kişiler Malezya’da yasadışı göçmen statüsündeydiler” dedi.

Malezya İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ahmed Zahid Hamidi’de yaptığı açıklamada FETÖ’cülerin iade edilmeme taleplerinin reddedildiğini ve Türkiye’ye iade edileceklerini bildirmişti.

İsmet Özçelik

Turgay Karaman, Ipoh kentinde faaliyet gösteren ve FETÖ ile irtibatlı bir okulun müdürlüğünü yapıyordu. İhsan Aslan da başkent Kuala Lumpur’da ticaretle uğraşıyordu. İsmet Özçelik’in de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’deki evini satılığa çıkartıp kaçtığı ortaya çıkmıştı.

Benzer gönderiler