Scroll Top

FETÖ’cü Önder Aytaç önemli itiraflarda bulundu

fetocu-onder-aytac-aydin-arman

Fetullahçı Terör Örgütü’nün emniyet mahrem yapılanması imamları kavgaya tutuştu. FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanması yöneticilerinden Önder Aytaç, örgütün eski emniyet mahrem imamı Temel Alsancak’ı topa tuttu. Eski polis akademisi öğretim üyesi Aytaç, Alsancak’ın 15 Temmuz’da emniyet personellerine “direnmeyin” şeklinde talimat verdiğini itiraf etti. Alsancak’ın, “Ordu yönetime el koydu, görevdeki arkadaşlara söyleyin direnmesinler.” dediğini kaydeden Aytaç, örgüt mensuplarının sözde mağduriyetlerinin sebebinin de Alsancak ve örgütün tepe kadrosu olduğunu söyledi. Aytaç’ın anlattıklarına göre, FETÖ’nün Türkiye emniyet imamı Alsancak, ayrıca ilk talimatının üzerinden bir saat geçtikten sonra tekrar talimat verdi. Bu talimata göre, Alsancak darbeyi kastederek şu ifadeleri kullandı: “Arkadaşlar bir saat içinde toparlayacaklar. Toparlayamazlarsa başlarına neler gelecek biliyorlar.”

FETÖ’cü Önder Aytaç Temel Alsancak’ı ifşaladı

Firari FETÖ’cü, eski polis akademisi dekan yardımcısı Önder Aytaç, örgütün tepe yönetim kadrosuna en muhalif isimler arasında yer alıyor. Aytaç, Almanya’da bir radyoya verdiği röportajda da FETÖ’nün mahrem yapılanmasına yönelik eleştirilerde bulunmuş ve örgütün şeffaf olmadığını ifade etmişti. Aytaç, örgütün Türkiye eski emniyet imamı Temel Alsancak’ın Mustafa Yeşil ve Mustafa Özcan gibi isimlerle beraber örgüt içinde bir çete olduğunu söyledi.

fetocu-onder-aytac-aydin-arman

Aytaç, emniyete sızdırılan örgüt mensuplarının meslekten ihraç edilmeleri ve tutuklanmaları gibi sözde mağduriyetlerinin suçlusu olarak Alsancak, Yeşil ve Özcan üçlüsünü gösterdi. Ayrıca Aytaç, örgüte yönelik eleştirileri ve itiraflarıyla gündeme gelen Ahmet Dönmez ve Kamil Maman’ın az bile yazdığını söyledi.

FETÖ, 15 Temmuz’da emniyeti kontrol altına almaya çalıştı

FETÖ’cü Önder Aytaç tarafından yapılan itiraflar önemli olsa da, FETÖ’nün 15 Temmuz’da polis memurlarını yönlendirdiği ve kontrol altına almaya çalıştığı biliniyor. FETÖ’nün emniyetteki kriptolarına yönelik çeşitli davalarda itirafçıların yapmış oldukları beyanlar da bu gerçeği ortaya koymuştu. Bu davaların iddianamesinde, FETÖ’cü polislerin çeşitli bahanelerle görev yerine gitmedikleri, darbeye direnmedikleri ve direnen halka ve polislere engel olmaya çalıştıkları kaydedilmişti. FETÖ’cü eski polis Eyüp Şahin’in sanık olduğu davada, Şahin’in telefonunun incelenmesi üzerine şu mesaj ortaya çıkmıştı:

“Herkes arkadaşlarını yönlendirsin ve askerlerin müdahalesine yardımcı olunmasını temin etsin. Direnmesinler, direnen emniyet güçlerine engel olsunlar. Özellikle Özel Harekat ve Çeviktekiler askere teslimiyet gösterin. Emniyetten gelen emirleri de yerine getirmeyin. Ankara’da kim varsa silahını alıp direnen herkesi indirsin.”

Yine, Edirne’de darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Enez İlçe Emniyet Müdürü Atilla Akyavuz’un, 15 Temmuz’da polis memurlarına:

“Askerler gelirse direnmeyin, silahlarınızı teslim edin” şeklinde talimat verdiği iddianamelere yansımıştı.

Başka bir iddianamede, 15 Temmuz’da Özel Harekât Müdürü’nün saat 22.30 sıralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı korumak üzere Huber Köşkü’ne tim sevk edilmesini istediği, bunun üzerine Havacılık Şube Müdürü Mehmet Kurt’un, sanık polis Ender Küçükağ ile pilot Mehmet Barış Aktaş’ı helikopterle Özel Harekât timi Huber Köşkü’ne götürmek üzere görevlendirdiği, ancak sanıkların talimata şu ifadelerle karşı çıktıkları kaydedildi:

“Özel Harekâtçıları oraya götürürsek bu darbeciler bizi asar.”

Benzer gönderiler