Scroll Top

FETÖ’cü Kamil Maman 15 Temmuz’u itiraf etti

fetocu-kamil-maman-biyografi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) içinden 15 Temmuz’a ilişkin bir itiraf daha geldi. Daha önce, örgütün firari imamlarından Mahmut Akpınar, kendisi gibi firari Asım Yıldırım’ın programında FETÖ’nün 15 Temmuz’a sürüklendiğini iddia ederek itiraf niteliğinde açıklamalar yapmıştı. Bu kez firari FETÖ’cü Kamil Maman itiraflarda bulundu. FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesi eski yazarlarından Maman, firari FETÖ tetikçisi Sevgi Akarçeşme’nin YouTube kanalına konuk oldu. Akarçeşme’nin, kendisine “15 Temmuz’u ne olarak tanımlıyorsun?” diye sorması üzerine; 15 Temmuz darbe girişimi planının FETÖ’ye ait olduğunu, örgüt tarafından planlandığını söyledi. Ayrıca, 15 Temmuz’da komutanları tayin eden kişinin FETÖ’nün sözde Hava Kuvvetleri imamı Kemal Batmaz olduğunu belirten Maman, gözaltına alınmış, işlem görmüş komutanların hepsinin FETÖ’ye yakın kişiler olduğunu ifade etti.

“15 Temmuz FETÖ’nün planıydı”

Firari FETÖ’cü Kamil Maman, firari FETÖ’cü Sevgi Akarçeşme’nin programında 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Hizmet hareketi (FETÖ) kendi kadrolarını hareket ettiremediği için, yani grup grup, bire bir, ikiye iki elemanlarla, hizmet hareketinden insanlar olduğu için devlet kadrosunda, cemaat bir darbe yapmak istese dahi bunu başaramayacağı için… Çünkü bütün adamlarını bu şekilde hareket ettiremeyeceği için bunu hızlı şekilde yapamayacağı için… Çünkü kimin cemaatten (FETÖ’den) olduğunu bilmiyorsun. Ben Akıncı Üssü komutanıyım ben kimin hizmetten olduğunu bilemem ki. Bunu ancak bilebilecek kişi, bir adamı bir yerden bir yere sevk edecek kişi ve bu konuda destek verebilecek kişi, bu da hava kuvvetlerinin abisi, kurmayların abisi, jandarmaların abisi… Böyle birisi olması gerekiyor. Eğer böyle birisi olmazsa siz kime emir vereceksiniz ve nasıl bir harekette bulunacaksınız?”

Maman, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Fakat böyle bir hareketi yapmaya kalkıştığınız şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. İnsanlar ölünce, çatışma çıkınca yanlış bir yerden işe başladığınız ortaya çıkıyor. İşte uçakları uçururuz, herkes ellerini indirir aşağıya. Bir metin yayınlarız, ‘TSK olaya müdahale etti.’ deriz. Çünkü cemaat (FETÖ) bir taraftan şunu istemiyordu: Cemaat bir darbe yapsın, ülkeyi değiştirsin. Bu cemaati sarsardı, bütün hareket alanını kısıtlardı.”

15 Temmuz kimin planıydı şeklinde sorulması üzerine; “15 Temmuz cemaatin (FETÖ’nün) planıydı.” yanıtını verdi.

FETÖ’cü Kamil Maman örgüt içi eleştirilerin hedefi oldu

Firari FETÖ’cü Kamil Maman, 2006 yılında FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesinde çalışmaya başladı. 2007 yılında yine örgüte ait Cihan Haber Ajansı’nın dergi grubunda çalışan Maman, 2008 yılının Şubat ayında tekrar Zaman gazetesine girdi. Maman’ın 15 Temmuz’u FETÖ’nün yaptığına dair açıklamaları ise örgüt içinde tepki çekmesine neden oldu. Firari örgüt yöneticisi Halit Esendir, Maman için:

“İftira atmaya doyamadılar, 15 Temmuz akşam kalkışmasını Hulusi Akar, MİT, Hakan Fidan, Recep Tayyip Erdoğan ve Ergenekoncu ulusalcı askeri kadrolar tezgahlamıştır. Asım Yıldırım, İsmail Sezgin veya Sevgi Akarçeşme ile yapılacak bir canlı YouTube yayınında daha önce de söylediğim gibi cesaretiniz varsa Ahmet Dönmez ve Kamil Maman ile röportaja hazırım. Cemaatten (FETÖ’den) kimler 15 Temmuz’a karışmışsa onları da açıkça konuşmaya hazırım. Hodri meydan!”

fetocu-kamil-maman-biyografi

Benzer gönderiler