Scroll Top

Avusturya FETÖ’cülere sahip çıkıyor

avusturya-feto-yapilanmasi-

Avrupa’da FETÖ’cülerin en sık sığındığı ülkelerin başında gelen Avusturya’da, Türk kökenli 3 kişinin geçici olarak tutuklandığı haberi medyaya yansıdı. Avusturya vatandaşı oldukları belirtilen 2 erkek 1 kadının, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) adına casusluk çalışması yaptıkları, FETÖ’cüleri ihbar ettikleri ileri sürüldü.  Soruşturma, Avusturya Devlet Güvenlik ve İstihbarat Müdürlüğü (DSN) ve Devlet Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi (LVT) tarafından yapıldı. Soruşturma kapsamında, MİT’e bilgi aktardıkları belirtilen 3 kişi hakkında İnnsbruck Cumhuriyet Başsavcılığı’nın desteğiyle tutuklama talimatı verildi. Geçtiğimiz yıl 20 Haziran’da yapılan operasyona Avusturya özel görev gücü Cobra’nın da katıldığı belirtildi. Bu kapsamda gözaltına alınan 3 kişiden ikisinin Innsbruck cezaevine gönderildiği kaydedildi. Kurier gazetesinin haberine göre, sanıkların evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda sd kart ve cep telefonu ele geçirildi. Sanıkların, Avusturya’nın batısında bulunan Tirol eyaleti ve Vorarlberg’da bulunan 800’e yakın FETÖ şüphelisini ihbar ettikleri ileri sürülüyor.

avusturya-feto-yapilanmasi

“Türkiye’ye girerlerse tutuklanacaklar” diyerek isimleri gizlediler

Avusturya’nın Kurier gazetesinin 28 Temmuz tarihli haberine göre, İçişleri Bakanı Gergard Karner, casusluk suçlamasını onayladı. Kurier, Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden FETÖ’yü sorumlu tuttuğunu ve Ankara’ya göre Gülen yandaşlarının (FETÖ mensupları) terörist olduğunu belirtti. Tutuklanan şahısların bugüne kadar ihbar ettikleri isimleri paylaşmaktan çekinen gazete, “Türkiye’ye girerlerse tutuklanacaklar.” ifadelerini kaydetti.

Haberde, İçişleri Bakanı Karner’in, “Devlet Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve Tirol Anayasasını Koruma Devlet Dairesi, titiz, tutarlı ve isabetli soruşturmalar yoluyla temel demokratik değerlerimizin korunmasına önemli katkılarda bulundu.” şeklindeki açıklaması yer aldı. Innsburck savcılığından bir sözcünün, zanlıların tutuklama başvurularının reddedildiği, ancak temyiz başvurusunda bulunulduğunu söylediği belirtildi.

Avusturya FETÖ sempozyumuna izin vermişti

Avusturya, FETÖ yapılanmasının güçlü olduğu Avrupa ülkeleri arasında bulunuyor. FETÖ, 2017 yılında, Avusturya Harp Akademisi’nde sempozyum organize etti. FETÖ elebaşının onursal başkanı olduğu Friede Diyalog Enstitüsü ile Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın, Katolik Kilisesi’nin Din ve Barış Enstitüsü partnerliğinde düzenlenen sempozyumda, Gülen’in mesajları paylaşıldı. 27 Şubat’ta yapılan “Ekstremizmi Önlemede Dinin Rolü” başlıklı sempozyum, 5.5 saat boyunca devam etti. 17 ülkenin diplomatik temsilcisinin yanı sıra Almanya ve Avusturya’nın dışişleri bakanlıklarının “Dinlerarası Diyalog” ile “Dinlerin Barış Sorumlulukları” ünitelerinin başkanları da katılım sağladı. 
 

 

Benzer gönderiler