Meslektaşları soruyor: Basın özgürlüğü Şükrü Sak’a gelince niye unutuluyor?

1556709903788-sak

Sabah gazetesi köşe yazarı Salih Tuna’nın kalem aldığı köşe yazısı, gazeteci Şükrü Sak’ın marûz kaldığı muameleyi tekrar gündeme getirdi.

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan CHP eski Milletvekili Eren Erdem’e hakâret ettiği iddiasıyla 14 ay hapis cezasına çarptırılan gazeteci Şükrü Sak’ın yaşadıkları kara komediyi andırıyor.

Eren Erdem ile Karşı gazetesinde birlikte çalışan Emre Erciş, Erdem ile ilgili sosyal medya hesabında bir zincir yaparak çok sert açıklamalar yapmıştı.

Gazeteci Şükrü Sak ise bu açıklamaları köşesinde yayınlayıp Eren Erdem’e sorular yöneltmişti. Yakın dostu Emre Erciş’e dava açmaya çekinen Eren Erdem de Şükrü Sak’a dav açtı. Milletvekilliği döneminde MİT’in bilgilerini Fransız gazetecilere sızdırmaktan, FETÖ üyelerine destek vermeye pek çok skandala imza atan Eren Erdem, Şükrü Sak’a açtığı davayı “kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla açmıştı.

Tuhaflıklar mahkemede devam etti

Şükrü Sak’ı yargılayan mahkeme bir ara karar alarak sözlerin asıl sahibi Emre Erciş hakkında açılan bir hakaret davası olup olmadığının araştırılmasına karar verdi. Fakat bu sonuç gelmeden Şükrü Sak’a Emre Erciş’in söyledikleri nedeniyle 14 ay mahkumiyet kararı verdi. Üstelik 28 Şubat yargısının geçmişte verdiği haksız bir karar ile birleştirerek Sak’ın mağduriyetini arttırdı.

HSK ve gazeteciler neden sessiz?

Hâkimler ve Savcılar Kurulu yargılama safhasında yaşanan hukuksuzluğa rağmen harekete geçmedi. FETÖ’ye açık destek veren gazetecileri bile savunan meslek örgütleri Şükrü Sak’ın aldığı haksız mahkumiyet kararı sonrası sessizliğe bürünmüş durumda. Sabah gazetesi yazarları, Salih Tuna, Haşmet Babaoğlu ve Hilal Kaplan, Milat gazetesi yazarı Ufuk Coşkun Şükrü Sak’a destek olarak haksız karardan dönülmesi çağrısı yaptılar.

 

Benzer gönderiler