Scroll Top

Muhsin Yazıcıoğlu suikastında takipsizlik kararı kaldırıldı

muhsn

Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun 5 kişiyle ebediyete irtihal ettiği helikopter kazasına ilişkin “ana soruşturma dosyası” hakkında, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığının 20 Haziran 2016’da verdiği kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı kaldırıldı.

Yazıcıoğlu ailesi ile parti avukatlarının yaptığı itirazı inceleyen Kahramanmaraş 2. Sulh Ceza Hakimliği, “takipsizlik” kararını kaldırdı. Böylece FETÖ’nün kaza görünümlü suikastının soruşturulmasının önü açıldı.

Şüphelilerin FETÖ bağlantısı

Şüphelilerden eski emniyet amiri Dursun Özmen’in helikopter kazasına ilişkin Kahramanmaraş 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “görevi kötüye kullanmak” suçundan yargılanmasına devam ediliyor. 1

5 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Isparta’da tutuklanan Özmen, Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda kalıyor. FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edilmesine ilişkin davada müebbet hapis cezası alan eski Astsubay Aydın Özsıcak ile 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Yarbay Davut Uçum hakkında, helikopter kazasında hayatını kaybeden 5 kişi arasında bulunan gazeteci İsmail Güneş’in eşi Yasemin Güneş tarafından 18 Temmuz 2016’da kaza kırım ekibinde yer aldıkları ve parça çalanlar arasında oldukları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştu.

“Çok önemli bir gelişme”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Kurucu Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin soruşturmada, savcılığın takipsizlik kararının kaldırılmasına ilişkin, “Bu çok önemli bir gelişme. Beklenti ve temennimiz, olaydaki tüm şüphelerin baştan incelenerek olayın aydınlatılması ve gerçeğin ortaya çıkarılması.” dedi.

Destici yaptığı açıklamada, Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin, biri, olayın gerçekleştiği andan itibaren başlayan ana soruşturma, diğeri de 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra açılan soruşturma olmak üzere iki dosya bulunduğunu söyledi. Takipsizlik kararının esas, ana soruşturma dosyasındaki şüphelilerle ilgili olduğunu belirten Destici, şöyle konuştu:

“Burada 100’ün üzerinde şüpheli var. Kaçıyla ilgili kalktı, kaçıyla ilgili kalkmadı bu ayrıntıları, detayları bilmiyoruz. Yarın karar elimize geldiğinde göreceğiz. Önemli olan ana dosyadaki takipsizliğin bizim yaptığımız itiraz değerlendirilerek kaldırılmış olması. Karardan memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Beklenti ve temennimiz, olaydaki tüm şüphelerin baştan incelenerek olayın aydınlatılması ve gerçeğin ortaya çıkarılması.” Dosyanın baştan itibaren yeniden inceleceğini ve olayın soruşturulacağını vurgulayan Destici, “Orada 5, 6 tane ana şüphe var. Bu hadisenin aydınlatılması noktasında. Bu şüphelerin tamamının üzerine gidilecek. Tüm şüpheler noksansız bir şekilde aydınlatılacak. Burada bilerek, bir hatası, yanlışı, ihmali, kastı olanlar hukukun önüne çıkarılacak.” dedi.

Mustafa Destici, ayrıca ana soruşturma dosyasına takipsizlik kararının 15 Temmuz darbe girişiminden yaklaşık bir ay önce verildiğini hatırlattı

Benzer gönderiler