Scroll Top

Özel Haber: Çağlayan Dergisi Türkiye’deki FETÖ’cülere nasıl ulaşıyor?

78945_4330

Mart ayında FETÖ’nün yeni yayın organı Çağlayan Dergisi yayın hayatına başladı. Yekvücut olarak Çağlayan Dergisinin izini sürdük.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün en önemli medya yapılanmalarından biri Sızıntı Dergisiydi. Aylık olarak çıkan, bilim ve kültür dergisi formatındaki dergide, aynı zamanda terör örgütü mensuplarının anlayabileceği mesajlar içermekteydi.

Sızıntı Dergisi abonelik sistemiyle çalışmaktaydı. Abone çalışmaları örgüte yeni katılan ortaokul ve lise talebelerine yaptırılmaktaydı. Örgütün eğitim merkezlerine okumak için katılan henüz okul çağındaki gençlere abonelik çalışmasının ne kadar ulvi bir görev olduğu empoze ediliyordu. Gençler, örgüt liderinin imzaladığı saati almak için gayret gösteriyor, böylece hem örgüte parasal katkı sağlıyor hem de örgüt içinde birbirleriyle yarışmanın hazzına eriyorlardı.

FETÖ’cü şirketlere kayyum atanması ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’nün yayın organlarının kapatılması sonrasında FETÖ’cüler yurt dışında birçok internet sitesi kurdular. Sızıntı dergisini ikâme edecek dergiyi de Mart ayından önce twitter üzerinden sonra da FETÖ lideri Fetullah Gülen’in yaptığı; “SIZINTI’ dan ÇAĞLAYAN’a” başlıklı video ile duyurdular.  Başyazıyı da FETÖ lideri firari terörist Fetullah Gülen yazdı. “Bir küsûf(güneş tutulması) daha sonra ererken.” Terör örgütü lideri ilk yazısıyla örgüt üyelerine, “yaşanan zor zamanların, güneş tutulması gibi geçici olduğu” mesajı vererek, çözülmelerine engel olmayı amaçlıyordu.

Çağlayan Dergisinin Youtube kanalına girdiğimizde, “Bu kanal ülkenizde kullanılamıyor.” uyarısıyla karşılaşıyoruz. Bir engelleme var gibi görünüyor ama sadece kanala. Kanalın yayınladığı videolara erişim serbest. Aynı durum FETÖ’nün Youtube’da propaganda yapan tüm hesaplarında geçerli. Kanallara yasak var fakat kanalların yayınladığı videolara erişim serbest.

Kanalın yayınladığı videolarla, Çağlayan Dergisi’nin Almanya’da baskıya girdiğini ve abonelik çalışmalarına başladığını görüyoruz.

Çağlayan Dergisinin Twitter adresine ve web sitesine erişim Türkiye’den yasak. Siteye erişim yasak ama hiçbir ek program kullanmadan bu yasağı delebiliyoruz. Siteye girdiğimizde derginin yazarları olarak: Abdullah Aymaz, Âdem Arıkanlı, Arif Eseroğlu, Atıf Yorulmaz, Emine Demircan, Kadir Fırtına, Nafi Mahiroğlu, Selim Koç, Süleyman Kültürlü ve Ümit Duhan isimlerini görüyoruz.

“Çağlayan Dergisi okurları” adıyla açılmış Facebook grupları var. Bunlardan bir tanesinin 555 üyesi var. Bu üyelerin birçoğu Türkiye’de oturuyor.

Abdullah Aymaz, kamuoyunca zaten bilinen bir FETÖ’cü. Sızıntı Dergisinde sürekli yazan bir isim.

Âdem Arıkanlı, FETÖ’nün Bursa’daki eğitim kurumlarından olan, kapatılan Özel Rafet Kahraman Liseleri Müdürü ve eski Sızıntı dergisi yazarı. Hakkında tutuklandığında ya da nerede yaşadığına dair bir haber yok. Diğer yazarlarında kim olduğuna dair bir bilgiye ulaşamadık.

Derginin internet sitesinde “bize ulaşın” bölümü var. Burada dergiden nasıl haberdar oldunuz sorusuna verilebilecek cevaplar; “Google, e-mail adresiniz ve bir arkadaşım tavsiye etti.” Bu cevaplardan FETÖ’nün elinde örgüt üyelerinin e-mail adreslerinin olduğunu bir veri tabanının olduğu ve örgüt içi gelişmeleri bu mail adreslerine gönderdiği anlaşılıyor.

Çağlayan Dergisi’nin yurt dışında matbû baskısı için abonelik çalışması yaptığını yazmıştık. Peki Türkiye’deki örgüt mensupları için durum ne? Çağlayan, sadece yurt dışındaki FETÖ’cülerin ulaşabileceği bir dergi değil. Türkiye’de matbû hâli yok ama Google Play ve I-Tunes üzerinden abonelik yapabiliyorsunuz. Google Play’deki uygulama Tughra Books, I-Tunes’deki ise Blue Dome Press. İkisi de, 335 Clifton Bulvarı Clifton, New Jersey 07011 adresine kayıtlı FETÖ şirketi.

Google Play’da derginin abonelik ücreti, aylık 7,19 TL- yıllık 82,99 TL. İphone kullancıları içinse bu rakamlar 6,49 TL ve 84,99 TL. Tughra Books’ın Google Play’de yüklediği tek materyal Çağlayan Dergisi. Blu Dome’n I-Tunes’da Çağlayan Dergisiyle beraber, “Herkes Onu Okuyor” uygulamasını sağlıyor. FETÖ ile iltisakî olduğu için kapatılan Peygamber Yolu Derneği’nin bir projesi.

Google Play üzerinden çağlayan dergisine yüklemek istediğiniz de uygulamanın izinleri dikkatimizi çekiyor. “USB depolama biriminizin içeriğini okuma. USB depolama biriminizin içeriğini değiştirme ve silme.”

 

 

Benzer gönderiler