Rıza Zelyut: “Cumhuriyet FETÖ ve PKK’yı destekleyen çizgiye itildi”

cumhuriyet-gazetesi (1)

Cumhuriyet gazetesinde 22 yıl yöneticilik yapan Alev Coşkun, “Fetullah, Cumhuriyet logosunun bile üzerine çıktı.” dedi.

Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının yargılandığı davanın duruşmasında tanık olarak dinlenen Alev Coşkun ve Rıza Zelyut önemli ifadeler verdi.

Cumhuriyet gazetesinde 22 yıl yöneticilik yaptığını belirten Alev Coşkun “Vakfın yapısı değişti ve Cumhuriyet gazetesine Genel Yayın Müdürü olması mümkün olmayan Can Dündar Genel Yayın Müdürü oldu.” dedi.

Coşkun, “Bu gazete Can Dündar’ın top oynayacağı yer değil. Bu gazete Atatürk’ün gazetesidir.” ifadesini kullandı. İfadesi sırasında duruşma salonundaki bazı kişilerin sataşmasına maruz kalan Alev Coşkun, “22 yılımı bu gazeteye verdim. Can Dündar ile oturmuşluğum yok. Düşünce kodunu bilirim. Cumhuriyet aleyhine yazı yazmış bir insan.” diye konuştu.

“FETÖ logonun üzerine kondu”

Cumhuriyet logosunun üzerine hiçbir zaman haber konulmadığını belirten Alev Coşkun, Fetullah Gülen’in haberinin 23 Mayıs 2015’te gazete logosunun yanına konulmasına karşı çok üzüldüğünü ve ağladığın söyledi. Coşkun, “23 Mayıs 2015 tarihli Cumhuriyet beni ağlatmıştır, logonun yanında Fetullah’ın resmi var. Fetullah, Cumhuriyet logosunun bile üzerine çıktı. Ben bundan rahatsızdım, ölünceye kadar da rahatsız olacağım.” ifadelerini kullandı.

Coşkun, “Buranın temel ilkeleri var, Atatürk’e ve Cumhuriyet’e bağlılık. Burası terör örgütünün baş köşeye getirileceği yer değildir. Köpek insanı ısırırsa haber olmaz ama insan ısırırsa haber olur. İlk sayfada görünce “FETÖ bir köpeği mi ısırdı?” dedim Fethullah’ın haberi Cumhuriyet’te baş köşeye giremez. 72 milyon kişi karşı çıksa da Fetullah’ın logonun üzerine ve yanına konduğu iki gazeteye karşı çıkmaya devam edeceğim.” dedi

23 Eylül 2015 tarihli Cumhuriyet gazetesi

‘Cumhuriyet FETÖ ve PKK’yı destekleyen çizgiye itildi’

Gazeteci Rıza Zelyut ise ifadesinde; “Ben Cumhuriyet’in geleneksel yoldan ayrıldığını ve operasyon gazetesine dönüştüğünü yazdım.” diyerek sözlerine başladı. Vakıf üzerinden birilerinin Cumhuriyet gazetesine el koyduğunu söyleyen Zelyut, gazetenin DNA’sıyla oynandığını söyleyerek şunları belirtti:

“Cumhuriyet’te çalışanlar Ergenekoncu ve ulusalcı gösterildi. Bu FETÖ’nün marifetidir. Ulusalcı isimler uzaklaştırıldı, Balbay ve Faraç gibi. Gazetenin DNA’sı ile oynandı. Cumhuriyet gazetesinin laik, çağdaş, ulusal devletten yana, Amerikan emperyalizmine karşı olan tavrının yerine benim tespitlerime göre FETÖ ve PKK’yı destekleyen, yayan çizgiye itilmesi beni rahatsız etti.”

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın