Scroll Top

Türkiye Maarif Vakfı 234 FETÖ okulunu devraldı

turkiye-maarif-vakfi-facebok

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) İstanbul’da “12. Ülke Temsilcileri İstişare Toplantısı” organize etti.  7 Temmuz’da sona erecek olan toplantıda, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) hakkında önemli değerlendirmeler yapıldı. Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin akabinde hükûmetin, yurt içi ve dışında FETÖ ile mücadele başlattığını belirtti. Türkiye Maarif Vakfı’nın da FETÖ ile mücadelede önemli bir yeri olduğuna değinen Akgün, yurt dışındaki FETÖ iltisaklı okulların zararlarını ilgili ülkelere anlattığını ve bunların kapatılmasında ciddi mesafe kat ettiğini ifade etti. Vakfın, 6 Temmuz’da düzenlediği 15 Temmuz Paneli’nin moderatörlüğünü araştırmacı yazar İhsan Aktaş’ın üstlenirken, panele konuk olarak Avukat Hüseyin Aydın ve gazeteci yazar Nedim Şener katılım sağladı. 

turkiye-maarif-vakfi-facebok

Türkiye Maarif Vakfı 20 ülkede FETÖ’yle mücadele verdi

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, bugüne kadar kapatılan FETÖ iltisaklı okullar hakkındaki son istatistikleri aktardı. Akgün, 20 ülkede 234 FETÖ iltisaklı okulun kapatıldığını ve Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesini sağladıklarını ifade etti. Akgün, bazı ülkelerin bu girişimler sonucu ikna olup okulları kapattığını ve faaliyetlerini sonlandırdığını belirtti. Ayrıca, bazı ülkelerin bu okullardaki yöneticilerin görevine son verip kendi eğitim bakanlıklarına bağlı olacak şekilde okulları kamulaştırdığını anlattı.

Birol Akgün, FETÖ’nün yurt dışındaki eğitim faaliyetlerini engellemek ve sonlandırmak için vakıf olarak gösterdikleri gayretten bahsetti. Akgün, şunları kaydetti:

“15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra dünyada birçok ülke FETÖ okullarına yönelik farklı stratejiler geliştirdi. Bazı ülkeler FETÖ iltisaklı okulları devletleştirdi, bazıları kapattı, bazıları da 3. kişilere devretti, bazı ülkeler ise bu okulların Türkiye Maarif Vakfına devrini gerçekleştirdi. Batı dışında kalan ülkelerin yaklaşık olarak dörtte üçünde FETÖ iltisaklı okullara müdahalede bulunuldu.”

Nedim Şener ve Birol Akgün’den önemli açıklamalar

Akgün’ün konuşmasının ardından paneli başlatan İhsan Aktaş, FETÖ’nün gerçek yüzünü Hrant Dink cinayetinde gösterdiğini, 15 Temmuz darbe girişimiyle de artık tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde terör örgütü olduklarını ispatladıklarını aktardı. Yargının 15 Temmuz’dan hemen sonra risk alarak mücadele ettiğini dile getiren Aktaş darbeye gösterilen refleksin yavaş yavaş azaldığının altını çizdi.

Aktaş’ın ardından gazeteci Nedim Şener önemli açıklamalarda bulundu. Şener, 

“FETÖ, yalan ve iftira üzerine kurulu bir örgüt olması nedeniyle son derece tehlikeli bir yapıya sahip. Türkiye Maarif Vakfı olarak sahada sizler bu durumu daha iyi tecrübe ediyorsunuz. Bundan beş yıl önce söylenemeyecek, yapılamayacak olaylar artık gündeme geldi. FETÖ’cülere mağduriyet kılıfı uyduramayan siyasetçiler, Kanun Hükmünde Kararnameler ve terörle mücadele kanunu üzerinden dünyada PR çalışması yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

turkiye-maarif-vakfi-facebok

Şener, örgütle mücadeledeki problemli alanları ortaya dökerek şunları söyledi:

“İçeriden bazı isimler üzerinden yargıya mesaj vermeye çalışıyorlar. Demokrasi kılıfıyla terör örgütlerinin savunuculuğunu yapıyorlar. Askeri öğrenciler üzerinden kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. FETÖ’nün yaptığı da budur. Mesela Stockholm’de önemsiz bir dernek kurarak küçük küçük damlalarla bir deniz oluşturacaklarını biliyorlar. Biz maalesef bunu yapamıyoruz.”

Örgüt mensuplarının manipülasyon yapmada usta olduklarını aktaran Nedim Şener,

“En az onlar kadar uyanık olmalıyız. Darbe girişiminden bugüne kendi kendime soruyorum, FETÖ ile ilgili bir şey yapmadıysam o günü boş geçirmiş sayıyorum. Üzerinde güneşin batmadığı bir terör örgütünden bahsediyoruz. Her gün özellikle Türkiye ile uğraşıyorlar. Aynı yalanı günlerce tekrarlıyorlar. Her kılığa giriyorlar ve algı çalışmaları yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

 

Benzer gönderiler