Scroll Top

Robert Amsterdam FETÖ’yü anlatan ikinci kitabını tanıttı

robert-amsterdam-feto-ab-arananlar-listesi

Uluslararası hukuk avukatı Robert Amsterdam, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ilişkin ikinci kitabını tanıttı. Kanadalı avukat Amsterdam, “Empire Of Deceit: Vol II: Web of Influence (Etki Ağı) isimli kitabında, FETÖ’nün ABD’deki okul yapılanmasını ve bu vasıtayla yaptığı yolsuzlukları yazdı. Hukuk firması Amsterdam & Partners’ın (LLP) sahibi olan Amsterdam, 2017 yılında FETÖ’nün ABD’deki okullarında yaptığı usulsüzlükleri anlattığı Aldatma İmparatorluğu: Gülen Sözleşmeli Okul Ağı Üzerine Bir Araştırma” başlıklı kitabını piyasaya sürmüştü. Ünlü avukatın ikinci kitabının tanıtımı, İstanbul’da Beşiktaş’ta bir otelde yapıldı. Amsterdam, tanıtımda yaptığı konuşmasında; kitabın uzun yıllar süren ciddi araştırmalar sonucu ortaya konulduğunu ve FETÖ’nün tahmin edilen yolsuzlukları ve etki alanının sadece bir kısmını ele alabildiğini kaydetti. Yazar Amsterdam, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e biat eden okulların kültürel organizasyonlar sayesinde kurulduğunu ve güçlendiğini belirtti.

robert-amsterdam-feto-ab-arananlar-listesi

Robert Amsterdam 700 sayfada FETÖ tehlikesini anlattı

Robert Amsterdam, kitapta FETÖ okullarına odaklandığını belirterek şunları söyledi:

“Şunu söyleyeyim ki sadece Gülen okulları, örgüt için hayati bir organ gibi. Bu hem ekonomik açıdan önemli hem de örgütlenme açısından. Neredeyse, tahmin edilen 4 milyar dolarlık bir ekonomiden bahsediyoruz. Bu okullardaki ekonomi, Amerikan ekonomisinden, vergi mükelleflerinin cebinden gidiyor ve 250 okul bu paralarla finanse oluyor. 700 sayfalık kitapta FETÖ’nun bu sahtekarlıkları yer alıyor.”

robert-amsterdam-feto-ab-arananlar-listesi

Amsterdam, FETÖ’nün ABD’deki çatı örgütü Rumi Forum’un Amerikalılar tarafından FETÖ’ye bağlı olarak tanınmadığını vurguladı. FETÖ mensuplarının bu sayede politikaya girerek güçlü ilişkiler kurduklarını ifade etti.

Amsterdam, okullarda dönen paraların illegal ve şeffaflıktan uzak olduğunun altını çizdi.

İlk kitabının ABD’de büyük yankı uyandırdığını aktaran Amsterdam, şunları ifade etti:

“ABD Eğitim Bakanlığı yeni bir bütçe getirdi ve Bakanlık ilk kitabımızı okuduktan sonra aslında işleri zorlaştırdı. Çok ciddi seviyede şeffaflık getirmek zorunda kalacaklar. Bunlar çok önemli çünkü emlak sözleşmeleri de buna dahil. Gülen Örgütü inşaat maliyetlerini artırarak gelir elde ediyor.”

“Enes Kanter-Gülen ilişkisi ortaya konmuyor”

Konuşmasında FETÖ elebaşının manevi oğlu, firari Enes Kanter’den de bahseden Robert Amsterdam, şunları söyledi:

“ABD basınında Enes Kanter’in Gülen ilişkisi ortaya konmuyor. Hiç kimse Gülen ilişkisine dokunmuyor. Her ana akım medyaya çıktıktan sonra ilgi çekici bir şey bulduk. Enes Kanter Özgürlük Vakfı, Arlington firmasıyla aynı adresi kullanıyor. Bunlarla ilişkisi ne? Kendisi ailesini reddetmiş birisi ve birçok Amerikalı politikacıyla fotoğraf çekildi. Kimse ona Gülen’le ilişkisi ya da Türkiye’deki darbeyle ilgili soru sormamış. Enes Kanter aslında şarlatanlık yapıyor. ‘İnsan hakları savunucusuyum’ diyor. Hem tarikat üyesi olup hem insan hakları savunucusu olamazsın.”

robert-amsterdam-feto-ab-arananlar-listesi

Amsterdam, FETÖ’nün silah ticareti işine de bulaştığını tahmin ettiklerini ifade etti:

“Silah firmalarıyla ilişki neden? Birçok araştırma onların silahlarının Suriye’ye gittiği görüşünde. Bunu Gülen Örgütü’nün ana yöneticileri yapıyor. Ekibimiz tarafından bunlar tekrar değerlendirilip analiz edilecek.” 

“FETÖ, ABD sistemi için bir kanserdir”

Robert Amsterdam, FETÖ okullarının bir başka hukuksuzluğunun daha olduğunun altını çizerek şunları söyledi: 

“Gülen okulları beyaz vergi mükelleflerinin parasını alıp, okullarında beyaz çocuklara ayrıcalık gösterip, siyahi ve azınlık çocuklarını almıyor. Tüm bunlar Amerika ilkelerine aykırı. Türkiye artık buna bir ‘dur’ demeli. Bu düzen bir ay hatta bir gün bile devam etmemeli. Türkiye artık hakkını arama konusunda daha avantajlı bir durumda.”

FETÖ’nün karışık bir grup ve mafya olduğunu aktaran Amsterdam, şu ifadeleri kullandı:

FETÖ belki de en tehlikeli mafya. Aynı zamanda ABD için güvenlik tehdidi. En fakirden bile para çalan bir mafya. İlk kitapta tüm detaylar var. FETÖ, ABD sistemi için bir kanserdir. Aynı zamanda bir dış politika sorunu. Nasıl bir organizasyon kurucusunun silah satıcısı ile bağlantısı olabilir?”

 

 

Benzer gönderiler