Scroll Top

Darbeci hainler hapiste çürüyecek

pilot-gözaltı

Darbe girişimi sırasında Ankara’da bomba yağdıran hainler cezaevinde çürüyecek.

28 vatandaşı şehit eden 56 pilot ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Darbe girişimi sırasında taarruz helikopterleriyle Ankara semalarından kritik noktalara bomba yağdırıp, darbeye direnen 28 vatandaşı şehit eden 152 sanığın yargılandığı Kara Havacılık Komutanlığı davasında karar çıktı.

Mahkeme dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile darbeci Mehmet Dişli’yi Akıncı Üssü’nden Çankaya Köşküne götüren darbeci pilot Uğur Kapan’ın da aralarında bulunduğu 56 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 18 sanığa da müebbet hapis cezası verdi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi’nde görülen ve çoğunluğu helikopter pilotu, 3’ü sivil imam olmak üzere 152 sanıklı davada, sanıklara “Anayasal düzeni ihlal, darbe girişimine yardım, kasten adam öldürme, kasten adam öldürmeye teşebbüs ve örgüt üyeliği” suçlamalarından ceza yağdı.

Mahkeme Başkanı Oğuz Dik’in açıkladığı kararla, sanıklardan 119’u mahkûmiyet alırken, firari olan ve hakkında yakalama kararı bulunan 2 sanığın dosyasının ayrılmasına, 31 sanığın ise beraatına karar verildi.

Ağırlaştırılmış müebbet alan sanıklar arasında dikkat çeken isimler yer aldı. Mahkemenin 29 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 932 yıl hapis cezası verdiği eski Albay pilot Uğur Kapan darbe girişiminin bastırılmasından sonra Akıncı Üssü’nde rehin tutulan dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile darbeci Mehmet Dişli’yi helikopterle Çankaya Köşkü’ne götürmüştü.

Mahkeme heyetinin 25 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 536 yıl hapis cezasına çarptırdığı eski Binbaşı Pilot Sadullah Abra ise 15 Temmuz gecesi Cobra tipi helikopteri kullanmıştı.

İddianameye giren kule ile diğer pilotlar arasındaki telsiz konuşmalarında bombalama faaliyeti yapan sanık Abra, “Üzerinde mavi lamba olan ne varsa vuracağız, polisleri vur polisleri” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Abra’nın eşi ise FETÖ’nün sorularını çaldığı KPSS sınavından hüküm giymişti.

Benzer gönderiler