Scroll Top

William Engdahl, CIA-FETÖ işbirliğini deşifre etti

CIA (1)

Kanada merkezli Global Research tarafından yayımlanan yazıda, CIA ile FETÖ’nün yaklaşık 40 yıldır birlikte çalıştığı” vurgulandı.

Global Research, Türkiye’de hakkında yakalama kararı çıkarılan eski CIA Türkiye ve Ortadoğu Masası Şefi Graham Fuller ile FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in bağlantılarına ilişkin çarpıcı bir yazıya yer verdi.

Global Research’te stratejik risk danışmanı ve politika uzmanı William Engdahl imzasıyla yayımlanan makalede, Fuller’in 15 Temmuz gecesi eski CIA yetkilisi Henri Barkey ile Büyükada’da toplantı yaptığının ve darbe girişimin başarısız olduğunun anlaşılmasının ardından ikilinin Türkiye’den ayrıldığının iddia edildiği anımsatıldı.

Henri Barkey

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında Graham Fuller ile Henri Barkey hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

FETÖ “Gladio” şebekesine katıldı

Engdahl, FETÖ ile CIA arasındaki bağların Türkiye’deki kanlı 12 Eylül darbesine kadar uzandığını belirtti:

“Fethullah Gülen ile CIA arasındaki bağlar, Gülen’in “Gladio” şebekesinde faal hale getirilmek üzere istihdam edildiği 1980’lere kadar uzanıyor. Fuller, Huffington Post’taki yazısında Gülen hakkında ‘Devleti korumak için 1980’de kontrolü askerlerin devralmasını bile destekledi.’ dedi. Fuller’in de bildiği gibi ABD teşvikli 1980 darbesi Kenan Evren yönetiminde, 650 bin insanın tutuklandığı, 230 bin insanın yargılandığı, tüm siyasi partilerin, sendikaların ve vakıfların kapatıldığı, gözaltında 171 kişinin öldürüldüğü, binlerce insanın hala bulunamadığı, yüz binlerce insanın işkence gördüğü askeri bir diktatörlük yarattı. Ve Gülen bu acımasız CIA darbesini destekledi.”

Graham Fuller

CIA ajanları FETÖ okullarında gizlendi

1980 darbesinin yanı sıra Gülen cemaatinin eski Sovyetler Birliği coğrafyasında da CIA için çalıştığını aktaran Engdahl, “CIA, 1990’ların Orta Asya’daki Sovyet sonrası kaosunda, Gülen’i ve onun ılımlı İslam imajını en geniş yıkım ağlarından birini inşa etmek için kullandı. Bu ağ Özbekistan, Kırgızistan ve hatta Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Sincan Uygur Özerk Bölgesi dahil olmak üzere Türki olarak adlandırılan eski Sovyet Orta Asya bölgesinin tamamını kapsadı.” dedi.

Yazıda eski MİT Dış İstihbarat Bürosu Başkanı ve Başbakanlığı döneminde Tansu Çiller’e danışmanlık yapan Osman Nuri Gündeş yazdığı bir kitapta, 1990’lı yıllarda, Avrasya’da büyüyen Gülen okullarının ‘anadili İngilizce olan dil öğretmenleri’ adı altında yüzlerce CIA ajanı için üs sağladığını ortaya çıkardığını aktaran Engdahl şöyle devam etti: “Gündeş’e göre FETÖ, tek başına Kırgızistan ve Özbekistan’da 130 CIA ajanına barınak sağladı ve bu CIA ‘öğretmenleri’ Pentagon’un bir koluna rapor gönderdi.”

 

 

Benzer gönderiler