FETÖ operasyonu ile ülke genelinde temizlik yapıldı

feto-operasyonu-bursa

330 şüpheli hakkında gözaltı kararı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ile mücadele aralıksız sürdürülüyor. Yurt genelinde farklı illerdeki FETÖ soruşturmaları kapsamında, toplamda 330 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Bu kapsamda, İzmir’de, FETÖ ile iltisaklı 158 şüpheli tespit edildi. Şüphelilerin yakalanması için İzmir merkez il olmak üzere 41 ilde FETÖ operasyonu için harekete geçildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen iki ayrı FETÖ soruşturması ile de, 123 şüpheli hakkında gözaltı karar çıktı. Bunun yanı sıra, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da, 22 ilde FETÖ’nün mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 46 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Samsun’da yürütülen soruşturma kapsamında ise, emniyet ekipleri 3 FETÖ şüphelisini kıskıvrak yakaladı.

İzmir’de 114 şüpheli yakayı ele verdi

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik soruşturma yürütülüyordu. Soruşturma kapsamında, Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı İzmir Bölge Başkanlığı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı veri paylaşımı yaptı. Bu paylaşım neticesinde, 158 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Şüphelilerin;

 • Askeri okul mülakatlarında örgütsel kodlama yaptıkları,
 • Örgütsel irtibat tarzına uygun olarak ankesörlü/ kontörlü sabit hat irtibat kurdukları,
 • Ve haklarında daha önce gözaltına alınan itirafçıların ifadeleri bulunduğu belirlendi.

Ayrıca şüphelilerin;

 • 3’ü Deniz Kuvvetleri,
 • 15’i Kara Kuvvetleri,
 • 13’ü Hava Kuvvetleri,
 • 1’i Sahil Güvenlik ve
 • 16’sı da Jandarma Genel Komutanlığı’ndan.

feto-operasyonu-bursa

Edinilen bu bilgilerin yanı sıra, 158 şüpheliden 110’nun darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olduğu da belirtildi. Şüphelilerin rütbeleri arasında;

 • 1 Albay,
 • 1 Binbaşı,
 • 1 Yüzbaşı,
 • 3 Üsteğmen,
 • 1 Teğmen,
 • 30 Astsubay ve
 • 11 Uzman Çavuş bulunduğu bildirildi.

İzmir merkezli 41 ilde başlatılan eş zamanlı FETÖ operasyonu kapsamında, önceden tespit edilen adreslere saat 01.00 dolaylarında baskın yapıldı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin başarılı çalışmaları sonucu, 114 şüphelinin yakalandığı bildirildi.

Ankara’da 123 gözaltı kararı

Başkent Ankara‘da ise, iki ayrı FETÖ soruşturması kapsamında 123 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre; örgütün mahrem imamları ile ankesörlü telefon aracılığıyla iletişim kurdukları tespit edilen ve tamamı daha önce ilişiği kesilmiş 50 askeri öğrenciye yönelik operasyon gerçekleştirildi. FETÖ operasyonu, Ankara merkez olmak üzere 18 ilde yapıldı. Diğer soruşturmada ise, örgütün mahrem imamları hedefteydi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ içinde ‘mahrem imam’ olarak görev yaptığı tespit edilen 73 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara merkezli 16 ilde eş zamanlı yapılan FETÖ operasyonu, Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sürdürüldü.

Balıkesir merkezli soruşturmada ise 46 gözaltı

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 22 ilde FETÖ’nün mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 46 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Şüphelilerin, 7’sinin muvazzaf asker, 1’inin polis memuru ve 5’inin mahrem imam olduğu tespit edildi. Hakkında yakalama kararı çıkartılan 46 kişinin;

 • Mahrem askeri yapılanma içinde faaliyet gösterdikleri,
 • Aralarında, örgütün gizli haberleşme programı “ByLock” kullanıcılarının bulunduğu,
 • Ankesörlü ya da kontörlü telefonlarla ardışık arandıkları ve
 • Örgütle irtibatlı olduklarına dair haklarında beyanlar bulunduğu belirlendi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelileri yakalamak için harekete geçti. Balıkesir, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Bayburt, Bursa, Elazığ, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Samsun, Tunceli ve Van’da belirlenen 55 adrese yönelik eş zamanlı FETÖ operasyonu gerçekleştirildi.

Şüphelilerin arasında aynı zamanda, örgüt evlerinde askeri okullara hazırlanmış 16 zanlı ile askerlik ve polislik mesleklerinden KHK ile ihraç edilmiş kişilerin de arananlar arasında olduğu belirtildi.

FETÖ operasyonu ile Samsun’da 3 şüpheli enselendi

Samsun’da, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, FETÖ’nün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışma başlatıldı. Bu kapsamda gerçekleştirilen FETÖ operasyonu ile, 3 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Ankara ve Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından verilen talimatlar doğrultusunda, Samsun il merkezinde yapılan çalışma sonucu, 2 eski askeri okul öğrencisi ile halen görevine devam etmekte olan öğretmen yakalandı.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

 

Benzer gönderiler