Scroll Top

FETÖ’nün savunma sanayii örgütlenmesine operasyon

feto-savunma-sanayii

8 ilde 26 gözaltı kararı verildi

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) deşifre edilmesine yönelik operasyonlar hızla sürdürülüyor. Başkent Ankara’dan gelen bir habere göre, 8 ilde 26 FETÖ mensubu hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, FETÖ/PDY’nin savunma sanayi ve emniyet mahrem yapılanmasının deşifre edilmesine yönelik soruşturma başlatıldı. Başsavcılığın açıklamasında; “FETÖ/PDY’nin savunma sanayi alanındaki örgütlenmesine yönelik soruşturmada 13, emniyet mahrem yapılanması soruşturmasında 13 olmak üzere toplam 26 şüpheli hakkında Ankara merkezli 8 ilde gözaltı kararı verildi.” ifadeleri kaydedildi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile yapılan ortak çalışmalar sonucu, FETÖ’nün savunma sanayii alanındaki örgütlenmesinde yer alan 13 şüphelinin 3’ünün halen görevde olduğu belirtildi. Emniyet mahrem yapılanmasına sızan şüphelilerin ise, örgüt içi toplantılar düzenledikleri ve ByLock kullandıkları tespit edildi.

FETÖ’nün savunma sanayii yapılanmasına 13 gözaltı

Milli İstihbarat Teşkilatı  ile yürütülen koordineli çalışmalar sonucu, FETÖ’nün savunma sanayii alanında faaliyet gösteren kurumlar bünyesinde görev alan 13 kişi belirlendi. Şüphelilerin, TUSAS, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK ve Savunma Sanayii Başkanlığı kurum ve kuruluşlar bünyesinde çalıştığı, 3’ünün halen aktif olarak görevine devam ettiği ve 10’unun daha önce ilişiği kesilmiş olduğu açıklandı.

Şüphelilerin;

  • 1’inin TUSAŞ’ta,
  • 1’inin ASELSAN’da,
  • 1’inin TÜBİTAK’ta çalıştıkları,
  • 3’ünün eski TUSAŞ çalışanı,
  • 1’inin eski ASELSAN çalışanı,
  • 1’inin eski TÜBİTAK çalışanı,
  • 4’ünün eski ROKETSAN çalışanı ile ihraç SSB çalışanı oldukları belirtildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, 13 şüphelinin yakalanması için düğmeye basıldı. Şüphelilerin çoğunun, elektrik-elektronik, makine, bilgisayar, havacılık ve uzay, uçak mühendisi oldukları vurgulandı. Ayrıca, şüphelilerin büfe ve ankesörlü hatlar üzerinden mahrem imamları ile iletişim kurdukları kaydedildi. Haklarında etkin pişmanlıktan yararlanan örgüt mensuplarının beyanda bulunduğu şüpheliler arasından birinin, mahrem imam ile görüştüğü telefon hattı üzerinden, örgütün şifreli mesajlaşma uygulaması olan ByLock kullanıcısı olduğu da tespit edildi.

Sohbet ablalığı kisvesinde örgütsel toplantı organizasyonu

FETÖ’nün, emniyet teşkilatı içine sızan mahrem yapılanmasında yer alan 13 şüpheli tespit edildi. Şüphelilerin, polis eşlerine “sohbet ablalığı” adı altında örgütsel toplantılar düzenledikleri anlaşıldı. Ayrıca yapılan HTS analiz çalışmaları sonucunda da “ByLock” kullanıcısı oldukları ortaya çıktı.

Devlet sırlarına erişemediler

Şüphelilerin yakalanmasına yönelik operasyon için çalışma başlatıldı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, FETÖ’nün savunma sanayii alanındaki örgütlenmesine yönelik 13 şüphelinin yakalanması için gerçekleştirilen operasyonda, 5 şüpheli gözaltına alındı. Savunma sanayii kuruluşlarına sızan örgüt mensuplarının ise devlet sırrı kapsamında yürütülen projelerde görev almadığı kaydedildi. Diğer firari şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

Benzer gönderiler