Scroll Top

AGİT yeni tasarıyı anlamadan eleştiri getirdi

rtük

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir, 5 Şubat 2018 tarihinde Meclis’e sunulan “RTÜK internet yasa tasarısı” hakkında bir rapor yayınladı. Raporda RTÜK internet yasa tasarısının Meclis’te kabul edilmesi halinde internet yayınlarını kısıtlayacağını ve medya çoksesliliğini bitireceğini iddia etti. Harlem Desir yayınladığı raporda Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Yaman Akdeniz’in hazırladığı raporu referans göstererek, tasarının dijital medya organlarını tehdit ettiğini ve bu tasarının Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası antlaşmalara uygun olmadığını bildirdi.

Harlem Desire tasarı hakkındaki iddialarını içeren bir mektup yazarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e gönderdi.

 

Meclis’te olan yasa tasarısıyla internetin her alanındaki denetim yetkisinin RTÜK’e verileceği yönündeki açıklamalar gerçekle bağdaşmıyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, Meclis’te görüşülen yasa tasarısının kendilerine YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerini değil, BluTV, Puhu TV ve Netflix platformları denetleme yetkisi vereceğini bildirdi.

Netflix, BluTV, Puhu TV gibi aslında tamamen yayıncı olan ama sadece internet mecrasından yayın yaptıkları için yayıncı değilmiş, herhangi bir internet kullanıcısıymış gibi algılanan yayıncıları denetleyecek. Böylece sadece internetten yayın yapanlarla, TV üzerinden yayın yapanların arasında oluşan haksız rekabet giderilecek. Ayrıca, Anayasa’nın 41. maddesine göre çocukların tehlikeli yayınlardan korunması yasal bir zorunluluk. Bu sebepten dolayı İnternet üzerinden yayıncılık yapan kuruluşların RTÜK tarafından denetlenmesi Anayasal bir yükümlülük haline geliyor

Benzer gönderiler