Kılıçdaroğlu Yalanlarla Gündemi Meşgul Etti

7F7F275F-0122-4D3C-AD67-F98535E8057A

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır anneleri ile görüştüğühaberinin tiyatro olduğu ortaya çıktı. CHP yandaşı medyada sıklıkla yer alan haberinin bir ajans organizasyonu olduğun ortaya çıkması uzun sürmedi. Parti tabanından yükselenMustafa Kemal Atatürk’ün partisi HDP ile işbirliği yapıyor” iddialarını susturmak için HDP’ye karşı eylem yapan aileler ile görüştüğü haberlerini yayan CHP’nin organizasyonu ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu ansızın Diyarbakır annelerinin kaldığı otele baskın düzenler gibi gittiği ve aileler ile görüşmeye çalıştığı ortaya çıktı. Terör örgütü PKK ve taşeronu HDP’ye karşı eylem yapan Ailelerin de de aşağıya inip bu görüşmenin burada olmayacağını, olmaması gerektiğini söylediği ortaya çıktı. Ardından baskın düzenler gibi gelen Kılıçdaroğlu’na görüşme saati ve yeri verilerek görüşme sonlandırılmış. Toplamda bir dakika süren bu konuşmanın kaydı CHP heyeti tarafından alınarak görüşme yapıldığı haberleri servis edildi. Gerçeği ortaya çıkan HDP’ye karşı eylem yapan annelerden Ayşegül Biçer’in telefon konuşması Kılıçdaroğlu vs CHP heyetinin kumpasını ortaya koydu.

Haftanın ikinci yalanı İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den geldi. Akşener “Türkiye ağzını bile açamıyor. Ukrayna-Rusya meselesine.” şeklinde bir iddia attı ortaya. Meral Akşener’e göre bunun Türkiye’nin siyasi iktidar tarafından Rusya’ya bağımlı hale getirilmesi olarak gösterilmiş. Akşener’in bu iddiası gerçeklerden uzak. Türkiye Rusya Ukrayna savaşının başladığı andan itibaren uluslararası toplum tarafından da saygıyla karşılanan tüm tepkiyi gösterdi. Türkiye düşmanı olarak bilinen ülkelerin bile kabul etmek zorunda kaldığı bu gerçeğin kendisini “milliyeti” olarak tanımlayan İyi Parti liderinin kabul  etmemesi Türk siyasi tarihine geçecek bir tutarsızlık olarak yerini aldı.

Haftanın bir diğer yalanı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ınLondra’dan ev aldığı” iddiası oldu. Daha önce Ankara’da olmayan Amerikan Hastanesi’nde tedavi gördüğü” iddia edilen Ali Erbaş’ın Londra’dan ev aldığı iddiasının da yalan olduğu kısa sürede ortaya çıktı. İddiayı yalanlayan Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan, bu iftirayı sosyal medyada FETÖ iltisaklı hesapların yaydığını da belirtti.

Haftanın bir diğer yalanı da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu Habertürk’ten Bengisu Karaca’ya “SİHA’ları ilk destekleyen benim.” iddiasında bulundu. Fakat aynı Kılıçdaroğlu’nun SİHA ve İHA’lara tepkisi defalarca gündem olmuştu. 

https://twitter.com/gununyalanlari/status/1502683104259018752/video/1 

Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun attığı asılsız iddialar nedeniyle üretici firma BAYKAR’a 2018 yılında tazminat ödediği ortaya çıktmıştı. 2018 yılında. BAYKAR kazandığı tazminatı sosyal medyadan duyurmuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Uyuşturucu operasyonu yapılmıyor.” iddiası haftanın bir diğer iddiası oldu. Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı : “Cezaevlerinde uyuşturucuya bağlı 100 binin üzerinde tutuklu olduğunu bilmeden ‘baronlara’ ve ‘satıcılara’ operasyon yapılmadığını ileri sürmek teşkilatımıza iftiradır.” şeklindeki açıklamasıyla iddanın yalan olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın “Hatay’da doğan 4 çocuktan 3’ünün Suriyeli olduğu” açıklaması haftanın konuşulan bir diğer yalanı oldu. . İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: “Türkiye’de doğan Suriyeli bebek oranı %8, Hatay’da ise 4’te 1’dir.” şeklinde gerçek verileri ortaya koyarak iddiayı kesin bir dille yalanladı. .

Muğla’da bir doktor ve uzman çavuş arasında yaşanan olaylara haftanın önemli gündem maddeleri arasında yerini aldı . Olayın ilk başta uzman çavuşun doktora hakaret ettiği şeklinde servis edilmesi, sağlık çalışanlarının büyük tepkisini çekti ve sosyal medyada gündem oldu. Yaşanan olayların kamera görüntüsünün yayınlanmasıyla gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Kamera kayıtlarında doktorun uzman çavuşu darp ettiği açıkça görülüyor. Aynı kayıtlarda, söz konusu doktorun başka bir hasta yakınına karşı olumsuz davranışlarının da ortaya çıkması durumun vahametini arttırdı.