Gazileri Bile Yalanlarına Alet Ettiler

9E0F6D46-8072-4830-8DCD-67B3562C762A

Şehir hastanelerine, hasta garantisi verildiği iddiası yeniden gündeme geldi. İddiaya ilk olarak 2019 yılında karşımıza çıkmıştı.

Sağlık Bakanlığı ve Bakan Fahrettin Koca 2019 yılından beri iddianın gerçek dışı olduğunu açıklıyor. Bu sene yeniden hatırlatılan bu iddia tamamen uydurmadır.

Bir diğer iddia ise BAYKAR ile ilgili. Kripto para borsasında Bayraktar adlı krito para çıktı. Fakat BAYKAR kısa bir süre içerisinde açıkalama yaptı.  Firma “Kripto para, borsa ve benzeri yatırım alanlarında tarafımızdan yapılan herhangi bir girişim bulunmamaktadır.” diyerek net bir dille iddianın önünü kapattı ve yalanladı.

Van F Tipi Cezaevinde kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Şervan Can Güder sosyal medyada oldukça ses getirdi. Kendisiyle ilgili olarak nakli için cenaze aracı verilmediğini iddia ettiler.  Hatta üstü açık bir kamyonette taşındığına dair video paylaştılar. Daha sonrasında bu videoya tepkiler yağdı. Fakat

Van Valiliği cenaze araca taşınırken video paylaşarak iddiayı yalanladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çeşitli iddialar attı ortaya. İlk olarak “Gazilerin devlette bir muhattabı yok. Bunun için bir kurum yok.” şeklinde net söylemlerde bulundu kendisi. İşin aslı ise “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  bünyesinde ilgili birçok bakanlık kurumu ve kuruluşu tarafından hizmet sunulan “şehit yakınları ve gaziler” in haklarını düzenleyecek ve koordine edecek müstakil bir daire başkanlığı olarak “Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı” kurulmuştur. Daire Başkanlığımız 10.07.2018 tarihli ve 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile şehit yakınları ve gazilerimize daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla Genel Müdürlük olmuştur.”

Yine aynı konuşma içerisinde Kemal Kılıçdaroğlu “Gazi aileleri 121 lira aylık alıyor.” gibi absürt bir iddia daha attı ortaya. Yaptığımız araştırmalar sonucunda iddianın gerçek dışı olduğu açıkça görülüyor. 2022 Nisan itibariyle verilen aylık ücret 1500 TL’den 2600 TL’ye çıkarılmış.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “4 Bin Suriyeli sağlık çalışanı istihdam edildi.”  sözleri üzerine algı oyunları ve çarpıtmalar yapıldı. İşin aslı şu şekilde içerisinde bulunduğumuz sağlıkçıların en çok desteğe ihtiyacı olduğu bu pandemi dönemde bahsedilen sağlık çalışanları kadrolu değil, sözleşmeli olarak işe alındı. Göçmen Sağlığı merkezlerinin AB projesi kapsamına gerçekleşiyor bu alım ve dolayısıyla kendi fonlarıyla ödenek sağlıyorlar. Alınan bu sağlık çalışanları ise sadece Suriyeli hastalara bakıyorlar. Yani kendi hekim ve hemşirelerimizin yoğunluğu göz önünde bulundurularak sağlıkçıların işini kolaylaştırmak hedeflenmiş.