Scroll Top

Türk Vatandaşı Olmadan Polis Olunur Mu?

C8E4611C-D419-4FA8-8818-B8790A8040EC

Geçtiğimiz hafta Oda TV’nin yeni propaganda yüzü Feramuz Erdin oldu. Feramuz Erdin’in Oda TV’ye yazdığı yazısında “Suriyeliler polis olacak.Açıkça beklenebilir bu artık!” cümleleriyle yeni bir algı çalışmasına imza attı.  Fakat sonrasında sosyal medyada “Eski Emniyet Müdürü Feramuz Erdin Suriyeliler’in polis olacağını açıkladı. ” başlıkları atılmaya başlandı. İşin aslında yazı incelendiği zaman da görülüyor ki bu iddialar tamamen Erdin’in kendi fikirleri.  Ayrıca ülkemizde polis olmak icin Türk vatandaşı olma şartı kalkmadı. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan herhangi biri polis olamaz. İkinci olarak da Feramuz Erdin 2007 yılında emekli olmuş bir emniyet amiri. Genel Müdür olduğu bilgisi de gerçek dışı bilgiler arasında.

Diğer bir haberde ise Kemal Kılıçdaroğlu  “Katar’a 2.5 milyon küçükbaş hayvan sattılar.” iddiası atmış ortaya. Fakat gerçek verilere bakılınca Katar’a 2021 yılında 96.796, 2022 Ocak, Şubat ve Mart aylarında ise 32.425 küçükbaş hayvan ihracatı yapılmıştır. Yani iki senenin toplamı bile iddia edilen rakamın yanından geçmiyor.

Videonun İstanbul Fatih’te çekildiği iddiası yayıldı bir anda sosyal medyada. İnternet dünyasının popüler platromları da paylaşarak videonun yayılmasına yardımcı oldu. Videonun çekildiği yer İstanbul Fatih değil Çeçenistan. Ayrıca video 24 Eylül 2014 tarihinde çekilmiş. Güncel bir video değil.

Video: https://youtube.com/watch?v=2PIF_kSHaOQ&feature=share