Kilis’teki tarihi Kürtler camii kendisini muhalif zanneden yalancıları bekliyor

kiliste-kurtler-camisinin-isminin-destirildigi-iddia-edildi-5556-dhaphoto3-5abe0543565da

Her gün haberlerinde Müslümanlara hakaretler eden, türlü iftiralar atan sözde muhalif gazeteler bu kez dindar Kürtleri yanlarına çekmek için cami provokasyonu yaptı. Her zaman olduğu gibi sosyal medyada bu yalanı destekleyen ve daha geniş kitlelere ulaştıran ünlü hesaplar da bu sözde medya kuruluşlarına destek verdi.

29 Mart 2018 tarihinde Birgün, Cumhuriyet, T24 ve daha birçok gazete, Kilis Küçük Çarşı Sokağı’nda 17. yüzyıldan kalma “Kürtler Camii”nin adının “Türkler Camii” olarak değiştirildiğini iddia eden haberler yaptı. Söz konusu haberde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen caminin adının değiştirilmesinin bölgedeki Kürt vatandaşları rahatsız ettiği ileri sürüldü. Sosyal medyada hükümetin ırkçı bir politika ile tarihi caminin adını değiştirdiği ileri sürüldü.

Kilis Valiliği yaptığı açıklamada caminin adının değişmediğini bildirdi. Kilis İl Müftülüğü tarafından gununyalanlari.com ekibine yapılan açıklamada ise caminin adının “Kürtler Camii” olduğu belirtildi. Müftülükten yapılan açıklamada, 1980 yılında darbeciler tarafından camiye “Türkler Camii” yazılı bir tabela asıldığını ancak bu tabelanın Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kaldırıldığı belirtildi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın