Birgün gazetesinin “kadın tiyatrocular” yalanı da tutmadı

1888

28 Mart 2018 tarihinde TBMM’de 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni anmak amacıyla bir tiyatro gösterisi düzenlendi. Anmanın hemen ardından basında ve sosyal medyada tiyatro gösterisine kadın oyuncuların çıkarılmadığı iddiaları geniş yer buldu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Meclis Sohbetleri” isimli toplantıda “kadınlar sahneye çıkmasın” dediği ve buna istinaden kadın oyuncuların sahneye çıkarılmadığı ileri sürüldüğü iddialar, hükümetin kadınları baskı altına aldığı ve özgürlüklerini kısıtladığı çıkarımlarıyla servis edildi. Kadın oyuncuların sahneyi ağlayarak terk ettiği öne sürülen haberlerde oyuncuların saatler süren prova ve emeklerinin heba edildiği şeklinde duygusal ifadelere de yer verildi. Oyuncular Sendikası, bahsi geçen iddialar üzerine “ortaçağ karanlığına dönmeyi reddediyoruz” başlık bir açıklama yayınladı. Sendika, TBMM Başkanı Kahraman’ı istifaya çağırırken sosyal medyada çeşitli marjinal gruplar da Meclis Başkanı’nı istifaya davet eden paylaşımlar yaptı. Ayrıca birçok oyuncu şahsi sosyal medya hesaplarından kadın oyuncuların sahneye çıkarılmadığı iddiası üzerinden TBMM’yi ve hükümeti kınayan mesajlar yayınladı.

 

TBMM Başkanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada 18 Mart Çanakkale Zaferi temalı tiyatro gösterisi için Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “kadınlar sahneye çıkmasın” dediği ve kadın oyuncuların sahneye çıkarılmadığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Her ayın son Çarşamba günü gerçekleşen Meclis Sohbetleri toplantısında bu ay ‘Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu’başlıklı konu ele alındığını belirten açıklamada toplantının içeriğini zenginleştirmek için Kültür Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nden destek alınarak bir tiyatro gösterisi tertip edildiği ve Devlet Tiyatrolarından gelen ekip tarafından Meclis Sohbetleri toplantısı öncesinde 10 dakikalık bir gösteri düzenlendiği ifade edildi. Bahsi geçen gösteride “Çanakkale Türküsü” ve Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” şiiri seslendirildi. TBMM’de gerçekleşen ve kadın ve erkek oyuncular tarafından sahnelenen tiyatro gösterisinin tamamı kayıt altına alındı. Ayrıca, TBMM’nin resmi twitter hesabından tiyatro oyunu ile ilgili kadın ve erkek oyuncuların yer aldığı fotoğraf paylaşıldı.

Tüm bu bilgilerin ışığında TBMM’de sergilenen tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkmasının engellendiğine yönelik iddiaların doğru olmadığı anlaşıyor.

Benzer gönderiler