The Washington Post: İHA’lar Türkiye’nin dışarıdaki harekatlarında çok büyük rol oynuyor

Yerli Siha

The Washington Post, Türkiye’nin Kuzey Afrika’dan Kafkasya’ya etkisini artırmak için birçok girişimde bulunduğunu, savaş alanında da üstünlük elde etmek için güçlü bir silaha güvendiğini yazdı. Yerli silahlı dronelar…

Gazetedeki haberde, İHA’ların çok etkili olduğu, Libya’daki dengeleri Trablus yönüne değiştirdiği ve Dağlık Karabağ’da da Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı başarılı olmasında büyük rol oynadığı ifade edildi.

WP, Türk yapımı droneların Esed rejimi ordusunun ülkenin kuzeyindeki ilerlemesini durdurmakta da büyük rol oynadığını belirtti.

Analizin devamında, “Ülkede, dronelar Türk teknolojik yenilikçiliğinin ve kendi kendine yeterliliğinin bir sembolü haline geldi. Ayrıca ciddi bir ekonomik gerileme ve diğer bazı NATO ülkeleriyle sürtüşme sırasında ulusal güveni artırdı.” denildi.

Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Ahmet Kasım Han da analiz için yaptığı değerlendirmede İHA’ların Türkiye’de büyük bir tartışma konusu yaratmadığını belirterek “Drone’lar bir ulusal gurur kaynağı ve Türkiye’nin kendi başının çaresine bakabildiğinin sembolü olarak görülüyor.” açıklamasında bulundu.

Benzer gönderiler