Türkiye’ye yatırım için sektörler büyük bir güç merkezi

Türkiye'ye yatırım yapmak için harika bir zaman

BAE Türkiye’ye yatırım için görüşmeler yapıyor

ADQ’nun CEO’su Muhammed Hasan el Süveydi, Türkiye’ye yatırım fırsatlarını değerlendirdi. Financial Times, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) kamu yatırımlarını yöneten varlık fonu Muhammed Hasan el Süveydi ile gerçekleştirdiği bir röportajı yayınladı. SüveydiTürkiye Varlık Fonu ve portfolyosunda bulunan şirketlerle süren görüşmeler” olduğunu açıkladı. “Türkiye sektörler için büyük bir merkez ve lojistik açıdan da çok güçlü” şeklinde belirtti.

Türkiye’ye yatırım için harika bir zaman

ADQ CEO’su Süveydi, Türkiye’ye yatırım için uzun vadede “harika bir zaman” olduğunu söyledi. Süveydi birkaç fırsatı değerlendirmek için Türkiye Varlık Fonu’yla (TVF) görüştüklerini dile getirdi. BAE’li yönetici, bunlar arasında TVF bünyesindeki şirketlerin de olduğunu, TVF elinde bulunan paraya sıkışmış zor durumdaki bazı şirketleri incelediklerini sözlerine ekleyerek, “Türkiye Varlık Fonu ve portfolyosunda bulunan şirketlerle süren görüşmeler” olduğunu ifade etti. Süveydi, “zor durumdaki bazı varlıklar için kalkınma sağlayacak birkaç platform geliştirmek için seçenekler değerlendiriyoruz” dedi.

Haberde gazeteye demeç veren Süveydi’nin CEO’su olduğu ADQ’nün 10 milyar dolarlık taahhüdü ile 2018’de kurulmasından bu yana hızla Abu Dabi’nin en aktif stratejik yatırımcılarından biri haline geldiğinin altı çiziliyor.

Süveydi, ayrıca Türkiye’nin tüm bu gelişmelere rağmen yine de cazip bir yatırım olasılığı olduğunu söyleyerek, “Türkiye’nin en sevdiğim yanı, Almanya’ya lokasyon olarak 12 saat içinde ulaşacak bir noktada bulunması ve 84 milyon nüfusunun olması. Sektörler için büyük bir güç merkezi; harika lojistik öneme sahip, bu yüzden kesinlikle ilgileniyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin cazip bir yatırım potansiyeli sunduğunu söyleyen Süveydi, “Türkiye, endüstriler için büyük bir merkez ve lojistik açıdan da çok güçlü. Ayrıca gıda sektörü de çok iyi, buna da oldukça ilgi duyuyoruz.” dedi. Süveydi, fonun Türkiye’nin finans hizmetleriyle de “çok ilgilendiğini” belirtti.

ADQ, geçen sene Getir ve Trendyol’a yatırımlar yapmıştı.

Benzer gönderiler