6-8 Ekim olaylarında saldırı emri HDP ilçe binasında verildi

50

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı esnasında mücadele edilen PKK’lı teröristleri öven H.A. gözaltına alınınca itirafçı oldu.

İtirafçılık hakkından yararlanmak isteyen sanık “6-8 Ekim Kalkışması” sırasında Gaziantep’de karıştığı olaylarda emri HDP ilçe binasında aldığını açıkladı.

İfadesine devam eden sanığın emri aldığını iddia ettiği şahsın daha sonra HDP’nin Şahinbey İlçe Başkanı olduğunu açıklaması da HDP’nin 6-8 Ekim olaylarındaki rolünü bir kez daha gösterdi.

Sanık H.A. ifadesinde şunları söyledi: Molotof attığımız market sahibi Kürt olmasına rağmen oyunu bağımsız adaylara vermiyordu. Polise ait TOMA aracına molotofkokteyli atılmasına katıldım. Markete molotofkokteyli atılmasından önce tutuklu sanık Talhat Y, bizi HDP ilçe binasına çağırdı ve örgütün başkaldırı çağrısı üzerine Kobani olayları nedeniyle ses getirici bir eylem yapmamız gerektiği talimatını verdi.

Saldırı sırasında yüzü kapalı olan uzun boylu bir şahıs, elinde uzun namlulu silahla, tahminimce keleşle TOMA aracına doğru hedef alarak rastgele sıkıyordu. Bu şahıs yanlış hatırlamıyorsam 2017 yılında HDP Şahinbey İlçe Başkanı idi. 

Demirtaş’ın çağrısı ile başlamıştı

2014’te DEAŞ, Ayn Al Arab’ı almak için saldırı düzenledi. PKK’nın Suriye’deki kolu YPG de burayı ele geçirmek istiyordu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Tarihi direnişe hep birlikte katılalım, tarihi direnişi hep birlikte yapalım” dedi. Ardından tarihe “6-8 Ekim Olayları” olarak geçecek terör örgütü PKK güdümlü olaylarda 53 kişi hayatını kaybetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin