Bugün gazetesinin Ankara temsilcisi hakkındaki FETÖ iddianamesi kabul edildi

Kapatılan Bugün gazetesinin Ankara temsilciliğini yapan Abdullah Alparslan Akkuş hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan dava açıldı.

Fetullahçı Terör Örgütüye (FETÖ) müzahir olduğu gerekçesiyle kapatılan Bugün gazetesinin Ankara temsilciliğini yapan Abdullah Alparslan Akkuş hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan, 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, sanık Akkuş hakkında 12 sayfalık iddianame hazırladı. İddianamede,

Akkuş’un örgütün şifreli mesajlaşma programı Bylock kullanıcısı olduğu, 5 bin 135 adet görüşme kaydının bulunduğu ve ikamet adresine yakın baz istasyonlarında 706 kez Bylock kullandığının belirlendiği belirtildi.

Akkuş’un yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak

Gazetenin genel yayın yönetmeni Erhan Başyurt tarafından kendisine telefon hediye edildiğini, bir hafta sonra haberleşme amaçlı Başyurt’un telefona program yüklediğini ifadesinde kabul eden sanık Akkuş, iddianamede yer alan ifadesinde şunları kaydetti:

“Bu programdan Erhan Başyurt ile 4-5 defa mesajlaştım. Bu mesajlaşmalarda Akın İpek’in şirketleriyle ilgili yapılan soruşturmalarda neler yapabileceğimi sordu. Yine mesajlarında bana bazı ünlü şirket isimleri vererek, bu şirketlerin domuz eti sattığı yönünde haber yapmamı istedi. Bu şirketlerden Dominos Pizza’yı hatırlıyorum.

5 ay sonra bizzat Akın İpek tarafından çağrılarak işime son verildi. Gazetede çalışırken herhangi bir örgütsel faaliyet içinde bulunmadım.”

İddianamede, Akkuş’un kardeşinin, hakkında darbe girişimine ilişkin soruşturma bulunan ve meslekten ihraç edilen eski hakim albay Mehmet Oğuz Akkuş olduğu kaydedildi.

Akkuş’un, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. İddianame, gönderildiği ağır ceza mahkemesince kabul edildi. Akkuş’un yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın