Cumhuriyet skandal manşetine 12 yıl 9 ay hapis cezası istendi

oğuz-güven

Cumhuriyet gazetesinde “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti” başlığı atan Oğuz Güven hakkında 12 yıl 9 ay hapis cezası istendi.

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Güven ve avukatı katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Orhan Uzun, Güven’in terör örgütleri FETÖ veya PKK mensubu ve üyesi olmasının zorunlu olmadığını belirterek bu nedenle sanık hakkında gerek FETÖ gerekse PKK örgüt üyeliği hakkında bir suçlama yapılmadığına vurgu yaptı.

Bir davranışın “propaganda” olarak kabul edilmesi için terör örgütleriyle ilgili öğreti, düşünce veya inancı başkalarına tanıtmak, benimsetmek ve yaymak amacıyla yapılması gerektiğine dikkati çeken savcı Uzun, mütalaasında, örgüt propagandasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararları ile Yargıtay’ın içtihatlarına yer verdi.

“Düşünce özgürlüğünün sınırları aşıldı”

Mütalaada, sanık Güven’in eylemiyle ilgili şu değerlendirme yapıldı:

“Meydana gelen trafik kazasında şehit olan Başsavcı Alper’in FETÖ ile mücadele konusunda sembol isimlerden olması dolayısıyla yürüttüğü soruşturmalar, düzenlediği iddianameler ve görevi gereği verdiği kararların neticesi olarak kendisini kamyonun biçtiğini, bu şekilde görevi dahilinde yaptıklarının ölümünün sebebi olduğu ifade edilmiştir. Örgütle mücadelede görev yapan kamu görevlilerin uğrayacakları akıbete dikkat çekilmiştir. Kamuoyunda FETÖ’ye yönelik mücadelenin hassasiyetini ortadan kaldırmak için yapılan soruşturmaların neticesiz kalacağı, örgütün meşru amaçlar uğrunda mücadele ettiği algısı oluşturulmuş, düşünce, açıklama özgürlüğünün sınırları aşılarak atılı örgüt propagandası suçu işlenmiştir.”

Benzer gönderiler