Erkan Oğur “cephesinde” değişen bir şey yokmuş

Erkan Oğur “Hâlâ Saray’a karşıyım”

Erkan Oğur, İbrahim Kalın’ın son şarkısında yer almasını eleştirenlere mesaj yolladı: “Merak etmeyin, siyasi görüşüm değişmedi, benim için sıradan bir müzik işiydi. Hem ben Saray’ın (Cumhurbaşkanlığının) ödülünü bile kabul etmedim.” Müzikal çalışmalarıyla da tanınan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın söz ve müziği kendisine ait olan son bestesi “Hiç oldum” 14 Nisan’da Youtube ve diğer dijital platformlarda yayınlandı. İbrahim Kalın’ın şarkısında gitar, elektro gitar ve kopuz çalarak eşlik eden Erkan Oğur, “mahallesi” tarafından linç edilmişti. Sosyal medyada, Erkan Oğur’a  “sarayın sanatçısı, siyasi görüşü değişti” gibi ifadeler kullanıldı. Sessizliğin Suudi Arabistan sermayeli Independent Türkçe’ye bozan Erkan Oğur kendini savundu. Oğur, siyasi görüşünün değişmediğini  “Ben Sarayın ödülünü reddettim, benim için öylesine bir stüdyo işiydi” dedi.

Erkan Oğur, konuşmasının devamında “İçimin bir köşesi cız etmişti, benim ne işim var diye; ben sadece müzik tarafına baktığım için çalmakta pek sorun görmedim.” İfadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan da konuşmasında bahseden Oğur, “Ben sadece müzikle ilgili bir yaklaşımla ve İbrahim Kalın’ı bağlama seven, halk müziğiyle ilgili birisi diye hissettiğim için birkaç müzisyen arkadaşın ricası üzerine kopuzumla eşlik ettim. Düzenleme yapmadım.” diyerek kendini savundu. Çalışmanın üzerinden 2 yıl geçtiğini söyleyen Oğur, ne çaldığını bile unuttuğunu da eklemeyi unutmadı.

TKP’nin kadrolu sanatçısı

Türk Halk Müziği alanında çalışmalarıyla tanınan Erkan Oğur, Türkiye Komünist Partisi’nin etkinliklerinin gönüllü müzisyeni olarak biliniyor. TKP’nin etkinliklerinde en ön safta yer alan isimlerden biri olan Oğur, sözde Ermeni Soykırımı etkinliklerinde de yer alıyor. 16 Nisan Referandumunda “hayır” çıkması için çağrı yapan “sanatçılar” arasında yer almıştı. Erkan Oğur’un gerçekleşmemesi için uğraştığı Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminde Sözcülük gibi kritik bir görevde bulunan İbrahim Kalın ile 4 yıl sonra aynı projede yer alması dikkat çekti.

İçinin neden cız ettiğini açıklamadı

Mahallesine “Hatam olmuş olabilir ama merak etmeyin, ben eski mevzimdeyim” mesajı yollayan Erkan Oğur’un İbrahim Kalın’a eşlik etmesini müzikal proje olarak tanımlamasına rağmen “içinin cız ettiğini” de özellikle belirtmesine rağmen, bunun sebebini açıklamadı. “Ben solcu, devrimci birisiyim.” hatam olmuş olabilir diyen Oğur’un açıklamlarına Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın henüz bir cevap vermedi.