İmamoğlu gazetecileri belediyenin parasıyla maaşa mı bağladı?

İmamoğlu gazetecileri

İmamoğlu gazetecileri maaşla kendisine bağladı iddiası

İmamoğlu gazetecileri maaşa bağladı. Bu çarpıcı iddia dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından dile getirildi. A Haber’de 12 Ocak 2022 tarihinde canlı yayına çıkan İçişleri Bakanı gündeme dair açıklamalar yaptı. Terör örgütü PKK ile iltisaklı kişilerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işe alınması sonrası yaşanan tartışmalara açıklık getiren Süleyman Soylu Ekrem İmamoğlu’nu uyardı. “Bazı gazetecilere maaş vermek sizi haklı çıkarmaz. Bazı gazetecilere her ay 15 bin lira, bazı gazetecilere her ay 30 bin lira maaş bağlamak sizi haklı çıkarmaz.” dedi. Süleyman Soylu’nun açıklaması üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan Ekrem İmamoğlu’nun Sözcüsü Murat Ongun bu iddiayı yalanladı. Geçtiğimiz günlerde devasa metro inşaatına “çukur” diyerek tepki çeken Ongun’un açıklaması “Bakan bu akşam da A Haber’de ‘ciddi’ iddialarda bulundu. İnşallah bu kez ispat eder.”

İmamoğlu gazetecileri susturmak için ihale dağıtmıştı

Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra kendisine destek veren medya kuruluşlarına belediye kasasından destek verdi. Halk TV sahibi Cafer Mahiroğlu’nun şirketine maske ihalesi vermişti. Ekrem İmamoğlu’nun Cumhuriyet gazetesine verdiği ihale, gazetenin Ekrem İmamoğlu’nun emrine girmesiyle sonuçlanmıştı. İBB’nin verdiği en büyük ihalelerden biri ise Saadet Partisinin yayın organı olan Milli Gazete’nin sahiplerine verilen 11 milyon 745 bin liralık ihale olmuştu. İhaleyi ilginç kılan iki olaysa kamuoyunda günlerce konuşulmuştu. Bunlardan birinci ihaleyi alan şirketin pazarlama departmanında çalışan Ertuğrul Köse’nin Ekrem İmamoğlu seçim kampanyasının en önemli figürlerinden biri olmasıydı. Ertuğrul Köse’nin evini seçim kampanyası sırasında ziyaret eden Ekrem İmamoğlu, bunu sosyal medya hesabından da paylaşmıştı. Kendisi de Saadet Partisinde siyaset yapan Ertuğrul Köse’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhindeki açıklamaları Milli Gazete’ye 11 milyon 745 bin liralık ihale olarak dönmüştü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları sonrası Ekrem İmamoğlu yönetiminin maaşa bağladığı gazeteciler konusu gündeme oturdu. Süleyman Soylu İBB’deki teftişle de ilgili şunları söyledi:

Süleyman Soylu’dan teftiş açıklaması

“Millet böyle takdir gösterdi. Başımızın üzerinde yeri var. Elbette ki bu, bizim yarışı bıraktığımız anlamına gelmez. 2024 seçimleri için parti teşkilatları ellerinden gelen gayreti ortaya koyacaklardır. Sonucunda yeniden İstanbul’un teveccühünü almak için gayret gösterecekler. Patnos ve Silopi belediye HDP’de. Patnos ve Silopi belediyesinin oraya istediği kişiyi almasına seyirci mi kalmalıyız? Dağla irtibatlı veya dağdakinin bir kardeşini oraya alabilecek, bunu terör örgütünün talimatıyla gerçekleştirecek bir anlayış mı ortaya koymalıyız? HDP’de olabilir. Benim görevim kanuna uymayan durumu kontrol etmektir. Bana bu görevi halk veriyor.
2019’dan bugüne kadar tamı tamına belediyelerle ilgili 2 bin 32 soruşturma yapmış Bakanlığımız. Türkiye’deki bütün belediyelerle ilgili, bütün siyasi partilere farklı gerekçelerle… Biz araştırma, ön inceleme ve buralardan da bir durum söz konusu olursa…”