Kapitalizmin çöküşü tartışılırken ABD’den ‘dijital dolar’ hamlesi geldi

dolar

Koronavirüs salgınının küresel ekonomiye vereceği zarar tartışılırken, ABD birdenbire gündemine “dijital dolar” çıkarmayı aldı. Salgın sırasında Amerikan ekonomisini desteklemek için önerilen yasalar arasında “dijital dolar” oluşturma teklifi de bulunuyor.

Bloomberg Law’da yayınlanan bir habere göre, Temsilciler Meclisi Demokratlar Grubu, “dijital doların” depolanacağı bir dijital cüzdan sistemi oluşturma fikri ortaya attı. Dijital dolar destekçilerine göre eğer bu proje hayata geçmezse ABD dünyadaki ekonomik üstünlüğünü kaybedebilir.

Dijital dolar iki şekilde tanımlanıyor:

1)Dijital defter kayıtlarında dolar cinsinden ifade edilen bir bakiye.

2) Uygun bir finans kurumu tarafından kullanılabilen elektronik bir değer birimi.

ABD’de paylaşılan taslak yasa tasarısında Fed’in dijital dolar ve dijital cüzdan kullanarak vatandaşlara 1000 ila 2000 dolar arasında ödeme yapılması öneriliyor. Tasarıya göre, ülkedeki herhangi bir kişiye önceden yüklenmiş bir banka kartı verilecek. Başlangıçta 200 dolar bakiyesi olan karta COVID-19 salgınının ortaya çıkışından bir yıl sonrasına kadar 1000 dolarlık bakiye yüklenmeye devam edecek.

Yasa tasarısı henüz Temsilciler Meclisi’nde onaylanmadı ama daha baştan akıllarda soru işareti bırakan maddeler içeriyor. Örneğin dijital dolar önerisinin amacının koronavirüs salgını süresince vatandaşlara destek olmak olduğu söylense de sistemin en geç 1 Ocak 2021’de tamamlanacağı öngörülüyor. Dijital cüzdanlar da bu tarihte hazır olacak. Salgının etkileri azaldıktan sonra hiçbir şeyin aynı olmayacağı açık.

Pek çok insan, sistemin artık sürdürülemez olduğunu ve koronavirüsün kapitalizmin çöküşünü hızlandıracağını düşünüyor. Peki yeni finansal sistemin merkezinde yine ABD mi olacak? Bu süreçte dijital doları denemek bir ön hazırlık olabilir mi?

Benzer gönderiler