MİT TIR’ları kumpasında köstebek deşifre oldu

32
MİT Tırları kumpası

FETÖ kumpasında köstebek Sertan Çetinkaya

Fetullahçı Terör Örgütü’nün Türkiye’ye yönelik en büyük ihaneti olan MİT TIR’ları kumpasında örgüt içi köstebek kullandığı ortaya çıktı. Sabah gazetesinin haberine göre o dönem MİT’te çalışan Sertan Çetinkaya, araçların plaka ve fotoğraflarını örgüt imamlarına sızdırdı. Sertan Çetinkaya, Ankara’da görülen mahkemede 39 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Fetullahçı Terör örgütünün (FETÖ) devlete karşı en büyük eylemlerinden biri olan “MİT TIR’ları” kumpasında, örgütün MİT’e sızdırdığı köstebeği SABAH gazetesi yayınladı. Dilhan Dumanoğlu imzalı habere göre 1 Ocak ve 19 Ocak 2014’te Hatay ve Adana’da MİT TIR’larının durdurulup aranmasına dair kumpasın en önemli isimlerden biri olan MİT’teki köstebeğin, TIR’ların plakasını ve içindeki görüntüleri FETÖ’nün mahrem imamlarına gönderdiği, plakalardan yola çıkılarak örgütün Adana ve Hatay’da TIR’lara operasyon yaptığı ortaya çıktı.

MİT tırları köstebeği 39 yıl 6 ay ceza aldı

Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından gizlilikle yürütülen soruşturma sonrasında deşifre olan köstebeğin, o dönem MİT çalışanı olan Sertan Çetinkaya (37) olduğu belirlendi. Çetinkaya’nın MİT personeli olarak görev yaptığı dönemde devlet sırrı mahiyetindeki bilgileri, bağlı olduğu FETÖ’nün MİT’ten sorumlu mahrem imamları Özgür Kaya ve Recai Polat’a aktardığı tespit edildi. Teşkilat içerisinde örgütün casusluğunu yaptığı belirlenen Çetinkaya’nın, talimatları da mahrem imamlardan aldığı belirlendi. Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Çetinkaya, 39 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri gerekçesiyle FETÖ’nün 11 “sivil imamı” ile eski bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 50 sanıktan 27’sine geçen ay Adana’da yargılandıkları davada 1 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları verilmişti.

MİT TIR’ları kumpası nasıl gerçekleşmişti?

1 Ocak 2014’te Milli İstihbarat Teşkilatının gözetiminde Suriye’ye yardım götüren bir tır, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde durdurulmuştu. Operasyonun başında, dönemin Adana Özel Yetkili Savcısı Özcan Şişman vardı. 19 Ocak 2014’te bu kez Adana Ceyhan’da yine MİT’e ait üç tır, dönemin Adana Özel Yetkili Savcısı Aziz Takçı tarafından durdurulmuştu. Jandarma görevlileri tırlarda görev yapan MİT personeline silah çekip yere yatırmıştı.

Fetullahçı Terör Örgütü mensupları MİT TIR’ları kumpası ile Türkiye’yi teröre destek veren ülke olarak göstermeye çalışmıştı. Kumpasın servis edilmesinde görev alan Can Dündar yıllar sonra yurt dışında yaptığı bir açıklamada “O silahların DEAŞ’a gittiğini söyleyemem” demişti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin