Muhalefet HDP’ye mecbur, bizim onayladığımız aday olur

muhalefet HDP'ye Mecbur

Muhalefet HDP’ye mecbur

Muhalefet HDP’ye mecbur o yüzden bizim onayladığımız Cumhurbaşkanı adayı olur. Bu sözler HDP, CHP ve İYİ Parti yakınlaşması devam ederken, Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’dan geldi. Diyarbakır’da faaliyetlerini sürdüren Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (DİTAM) organize ettiği “Tigris Diyalogları” isimli etkinlik çerçevesinde konuşan Mithat Sancar muhalefete yüklendi. HDP’nin seçimlerin anahtar partisi olacağını açıklayan Mithat Sancar, onaylayacakları ortak bir aday belirlenirse Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve İyi Parti ile birlikte hareket edeceklerini açıkladı. Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan‘ın salıverilmesini de içeren bir tutum belgesi hazırlayan HDP, CHP ile görüşmüş ancak İyi Parti ile birebir görüşmemişti. Bu konuda da açıklama yapan Mithat Sancar, İyi Parti’den davet gelirse kendileriyle görüşebileceklerini açıkladı.

Kendisi de DİTAM Yönetim Kurulu Üyesi olan Amerika’nın Sesi sitesinden Mahmut Bozarslan’ın haberine göre, Mithat Sancar etkinlikte milletvekilliği seçimlerinde CHP ve İYİ Parti ile ortak hareket etmeyeceklerini açıkladı. HDP Eş Genel Başkanı Sancar, muhalefetin HDP’ye mecbur olduğunu o yüzden Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’nin onay verdiği bir isim ortak aday olursa ancak öyle destek vereceklerini açıkladı.

HDP CHP yakınlaşmasının kısa tarihi

CHP ile başladıkları yeni yakınlaşma döneminin henüz başında olduklarını iddia eden Mithat Sancar, daha kat edecekleri çok yolları olduğunu açıkladı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de Kürt Sorunu” vardır açıklaması yapmış ve iki parti arasında sıcak mesajlaşmalar başlamıştı. CHP, Demokrat Parti, İyi Parti ve Saadet Partisi’nin oluşturduğu Millet İttifakı’na yerel seçimlerde HDP açık destek vermişti. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana gibi büyük illerde HDP aday göstermemişti. CHP – HDP yakınlaşması 24 Haziran seçimlerinde açıkça görüşmüştü. CHP seçmeni pek çok bölgede HDP’li adaylara oy vermişti. Kemal Kılıçdaroğlu 24 Haziran seçimlerinden sonra yaptığı açıklamada “Türkiye’nin bütün renklerini Meclis’e soktuklarını” açıklamıştı.

İlk Can Dündar söyledi: Muhalefet HDP’ye mecbur

Muhalefet HDP’ye mecbur tezini ilk kez yurt dışına kadar firari FETÖ tetikçisi Can Dündar dile getirmişti. CHP’nin HDP ile ittifak kurmasının gerekli olduğunu açıklayan Can Dündar’ın talimatlarını yerine getiren ana muhalefet partisi sürekli yakınlaşma mesajları yayınlamıştı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın ” muhalefet HDP’ye mecbur” açıklaması üzerine Millet İttifakı bileşenlerinin nasıl tepki göstereceği merak ediliyor.