2017 Barselona saldırısının İspanyol istihbaratı tarafından düzenlendiği ortaya çıktı

barselona-daki-saldirinin-arkasindaki-guc-ispanya-gizli-servisi

İspanya gizli servisi 2017’deki Barselona saldırısını düzenlendi

İspanya‘nın Barselona kentinde 17 Ağustos 2017’de bir saldırı meydana gelmişti. 16 kişi ölmüştü, 131 kişi de yaralar almıştı. İspanya’da emekli komiser Jose Manuel Villarejo, saldırılarının arkasında İspanya gizli servisinin olduğu iddiası öne sürdü. Ayrıca komiser suç örgütü kurma, kara para aklama, rüşvet gibi 30 kadar suçtan yargılanıyordu. Barselona‘daki saldırının arkasında İspanya Ulusal İstihbarat Merkezinin (CNI) olduğunu ileri sürdü. Villarejo, tutuksuz yargılandığı bir davanın görüldüğü Madrid’deki Ulusal Mahkeme’ye girişi sırasında gazetecilere açıklama yaptı. İspanyol gizli servisinin bağımsızlık yanlısı girişimlere karşı Katalonya’nın İspanyol devletine ihtiyacı olduğunu göstermek için farklı örgütleri kışkırttığını açıkladı. 17 Ağustos saldırısının da bunun bir sonucu olduğunu itiraf etti. Villarejo, “sonuçlarını kötü hesaplayan dönemin CNI Başkanı Felix Sanz Roldan’ın büyük hatası sonrasında 17 Ağustos’taki saldırının olduğunu” açıkladı.

2017-barselona-daki-saldirinin-arkasindaki-guc-ispanya-gizli-servisi
Devleti İspanya gizli servisine muhtaç duruma düşürmek istediler

Barselona’da devlet eliyle saldırı

Villarejo,”Emekli olsam da tutuklanmama (Kasım 2017) kadar CNI ile çalışmaya devam ettim. Amaç hiçbir zaman bir terör saldırısını teşvik etmek olmadı. Ama birçok kez suç örgütlerini kışkırttılar.” açıklamasını yaptı. İspanya’da 3 Kasım 2017 ile 3 Mart 2021 tarihleri arasında tutuklanarak cezaevine konan Villarejo’nun ortaya attığı iddialar, bu kişinin “yalan ve olayları çarpıtan” ifadeler verdiği gerekçesiyle ülkedeki koalisyon hükümetinde karşılık bulmadı. Buna rağmen iddiaların araştırılmasını isteyen Katalonya özerk yönetim hükümeti başkanı Pere Aragones, sosyal medya hesabından “17 Ağustos her zaman hatırlayacağımız bir barbarlıktı. Eğer Villarejo’nun sözleri doğruysa hemen açıklama yapılması gerekir. Devletin nasıl çalıştığını biliyoruz. Bu yüzden iddiaların araştırılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

16 kişi hayatını kaybetti, 130’dan fazla kişi de yaralıydı

Barselona ve Cambrils’de 17 Ağustos 2017’de yaşanan saldırılarda toplam 16 kişi hayatını kaybetmişti. 130’dan fazla kişi de ağır darbeler almıştı. Cambrils’de polis çevirmesine takılan şüpheli 5 kişi çıkan çatışmada ölmüştü. İspanya gizli servisinin düzenlediği olaylardan bir gün önce, Barselona’nın güneyinde bir patlama meydana gelmişti. 6 kişi de yara içindeydi.

Benzer gönderiler