Almanya’da eski askerlerin darbe planladığı ortaya çıktı

almanya'da darbe planı

Almanya’da eski askerlerin darbe planladığı konuşuluyor

Geçtiğimiz günlerde Fransa’da binlerce emekli asker Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘a ülkede iç savaş çıkacağına yönelik çağrı yapmış ve Macron’u tehdit etmişti. Şimdi de Almanya’da da emekli askerlerin darbe planladıkları ortaya çıktı. Askerlerin Telegram adlı mobil mesajlaşma uygulaması üzerinden bir araya gelerek Berlin’de ayaklanma ile darbe planladıkları açığa çıktı. Haber önce Berlin’de yayınlanan Der Tagesspiegel gazetesinde duyuruldu. Ardından da güvenlik birimlerince doğrulandı. “Emekli ve Eski Askerler Grubu” adı altında toplanan yaklaşık 13 bin emekli ve eski asker, Covid-19 (koronavirüs) salgını kapsamında Angela Merkel hükümeti tarafından alınan karantina kurallarını eleştiren ve salgının varlığını inkar eden hareketin içine sızmayı düşünerek Berlin’de düzenlenen gösteri ve mitinglerde olay çıkartmak için hazırlıklar yaptı. Emekli askerler sonra da devlet kurumlarına yönelik saldırılar düzenlenme planları hakkında konuştu.

almanya darbe planı

Hollanda’daki benzer bir oluşumu örnek almışlar

Güvenlik kaynakları da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Grubun içinde eski askerler dışında, “Reichbürger” olarak bilinen bir monarşist-aşırı sağcı grupla ilişkili kişilerin de darbe planına dahil olduğu söylendi. Grupta Alman ordusundan emekli askerlerin dışında 1990’da kapatılan eski Doğu Alman Ordusu’nda görev almış askerlerin de olduğu belirtildi. Grupta yer alan ve aralarında general ve albayların da bulunduğu emekli askerlerin, kendileriyle ilgili bilgileri yayınladıkları görüldü. Uzmanlar grup içinde yapılan yazışmaları değerlendirerek, söz konusu kişilerin Hollanda’daki benzer bir oluşumu kendilerine örnek aldıklarını söyledi. Hollanda’da geçen Ocak ayında salgın kısıtlamalarına karşı düzenlenen ve Amsterdam’ın yanı sıra Lahey ve Rotterdam gibi birçok şehirde düzenlenen protestolarda yağma olayları yaşanmıştı. Eylemciler ve polis arasında çatışma çıkmıştı. Hollanda hükümeti, gösterilere sosyal medya üzerinden organize olan emekli asker ve polislerin katıldığını söylemiş, göstericilerin gözaltına alınmasını engellemek için polisle göstericiler arasına girdiklerini duyurmuştu.

“Alman halkını koruyacağımıza ant içtik”

Almanya’daki grubu kuran, ismi gizli emekli askerin diğer grup üyelerine “Asker olarak vazife yemini ederken, Alman halkını koruyacağımıza ant içtik. Halkımızın şimdi bize ihtiyacı var. Bu hükümeti devirmemiz gerekiyor” şeklinde bir mesaj gönderdiği bildirildi. Diğer bir grup yöneticisi ise “Savaşa gitmiyoruz. Savaşın tam ortasındayız” şeklinde konuştu. Başka bir üye de “Başkenti kuşatma çemberi altına alarak sonuna kadar savaşmamız gerekiyor” dedi ve bu kişinin aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Brandenburg Eyalet Parlamentosu milletvekili Daniel Freiher von Lützow olduğu açığa çıktı.

Benzer gönderiler